چگونه مي‌توان سلامت خود را در برابر سرطان روده بزرگ حفظ كرد؟

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 20791
چگونه مي‌توان سلامت خود را در برابر سرطان روده بزرگ حفظ كرد؟
سلامت نیوز: سرطان روده بزرگ يكي از شايع‌ترين سرطان‌هاست. هر چند اين بيماري دومين عامل مرگ ومير ناشي از سرطان در جهان است، اما قابل پيشگيري و قابل درمان است به شرط آن كه به موقع تشخيص داده شود و با اقدامات پيشگيرانه از پيشرفت آن جلوگيري كرد.

به گزارش ايسنا، روده بزرگ يا كولون كه قسمت تحتاني دستگاه گوارش را تشكيل مي‌دهد از يك لوله عضلاني توخالي تشكيل شده كه از قسمت انتهايي روده كوچك آغاز و به ناحيه معقد ختم مي‌شود. روده بزرگ 180 تا 120 سانتي‌متر طول دارد كه مسول جذب آب و املاح مورد نياز بدن و دفع مواد زايد بدن است.

بر اساس اعلام مركز تحقيقات بيماري‌هاي گوارش و كبد دانشگاه‌ علوم پزشكي شهيد بهشتي، سرطان روده بزرگ از لايه داخلي روده كه مخاطي است منشا مي‌گيرد. اغلب اين سرطان از يك ضايعه خوش خيم مخاطي به نام «پوليپ» آغاز مي‌شود كه مي‌توان با شناسايي و برداشتن آن از بروز سرطان جلوگيري كرد.

سرطان كولون و ركتوم يكي از بهترين الگوهاي سرطان به منظور پيشگيري و تشخيص زودرس هستند. تغيير ماهيت سلول اپي تليال به پوليپ آدئوماتوز و سپس به سرطان، طولاني است و اين فرصت هم براي بيمار و هم براي پزشكان از اهميت خاصي برخوردار است تا با اقدام مناسب و شناسايي ضايعه مشكوك و پوليپ، اين پروسه را متوقف كرده و مانع ايجاد سرطان شوند.

چگونه مي‌توان سلامت خود را در برابر سرطان روده بزرگ حفظ كرد؟

تنظيم و تعديل وزن بدن در جلوگيري از بروز سرطان روده بزرگ نقش مهمي دارد؛ به طوري كه شانس بروز سرطان كولون و ركتوم در افراد چاق چهار برابر بيشتر از ديگران است. مطالعات انجام شده كاهش ميزان خطر ابتلا به اين بيماري در اثر ورزش را نيز ثابت كرده‌اند. مطالعات نشان داده كه ميزان بروز سرطان روده بزرگ و پوليپ با مصرف سيگار 2 تا 3 برابر مي‌شود.

كلسيم و ويتامين D3 نيز در تامين سلامت و كاهش ميزان خطر ابتلا به سرطان كولون و ركتوم موثر است و مصرف روزانه آن توصيه مي‌شود. بر اين اساس لازم است كه ميزان مصرف سبزيجات و ميوه‌جات در حد كافي باشد. كاهش مصرف چربي و گوشت قرمز و جلوگيري از بروز يبوست نيز در پيشگيري از ابتلا به سرطان روده بزرگ بسيار موثر است.

خطر ابتلا به سرطان كولون و ركتوم در مردان و زنان تقريبا يكسان است. مهم‌ترين عامل خطر ابتلا به اين بيماري، سن است كه معمولا بعد از 50 سالگي ايجاد مي‌شود. اما موارد زير50 سال بيماري نيز در حال افزايش است. در مجموع خطر ابتلا به اين بيماري با افزايش سن بيشتر مي‌شود.

وجود سابقه ابتلا به سرطان و يا پوليپ روده بزرگ در خانواده و بستگان موجب افزايش ميزان خطر ابتلا مي‌شود؛ به طوري كه در صورت ابتلا بستگان درجه يك خطر ابتلا 2 تا 3 برابر بيشتر مي‌شود. با ابتلاي بستگان درجه يك فرد زير سن 50 سال خطر ابتلا 3 تا 4 برابر بيشتر مي‌شود.

علايم سرطان كولون و ركتوم گسترده و متنوع است و اغلب اختصاصي نيست. در صورت مشاهده علايمي مانند يبوست يا اسهال و يا اسهال و يبوست توام كه قبلا وجود نداشته، وجود خون در مدفوع، احساس عدم تخليه كامل بعد از عمل دفع، نفخ و گاز بيش از حد انتظار، درد و قولنج‌هاي شكمي همراه با نفخ كه قبلا وجود نداشته، ضعف، بي‌حالي، خستگي و كاهش وزن ناخواسته بايد سريع به پزشك مراجعه كرد.

بنا بر اعلام مركز تحقيقات بيماري‌هاي گوارش و كبد دانشگاه‌ علوم پزشكي شهيد بهشتي، هرگز نبايد براي بروزعلايم يك بيماري منتظر ماند؛ چرا كه اغلب سرطان‌ها كه در مرحله علايم تشخيص داده مي‌شوند پيش آگهي مناسبي ندارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.25305s, 18q