کاردرماني موثرترين رشته براي کمک به سالمندان است

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۱:۱۳ - کد خبر: 20794
کاردرماني موثرترين رشته براي کمک به سالمندان است
سلامت نیوز: دبير مراسم بزرگداشت روز جهاني کاردرماني که در دانشکده توانبخشي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد، گفت: کاردرماني موثرترين رشته براي کمک به سالمندان است.

رضا ايازي در گفت‌وگو با  ايسنا افزود: مقطع کارشناسي رشته کاردرماني در دانشگاه هاي علوم پزشکي ايران، شهيد بهشتي، بهزيستي و دانشگاه هاي اصفهان، شيراز، تبريز، سمنان و اهواز ارائه مي شود و مقطع کارشناسي ارشد آن در چهار دانشگاه علوم پزشکي تهران، ايران، شهيد بهشتي و علوم بهزيستي در حال تدريس است ضمن اينکه طي دو سال اخير مقطع phD کاردرماني نيز در دو دانشگاه علوم بهزيستي و علوم پزشکي ايران ارائه مي شود.

وي ادامه داد: کاردرماني موثرترين رشته در جهت کمک به سالمندان است ضمن اينکه در حيطه هاي بزرگسالان براي درمان بيماري هايي چون ام اس، پارکينسون و آلزايمر کارايي بسياري بالايي داشته و در کودکان نيز جهت درمان بيماري هايي چون فلج مغزي و عقب ماندگي ذهني تاثير بسزايي دارد.

وي تصريح کرد:عليرغم 30 سال فعاليت در زمينه کاردرماني، جامعه شناخت خوبي از حوزه کاردرماني ندارد.

دکتر عشايري فوق تخصص مغز و اعصاب و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز در اين مراسم گفت: کاردرماني فراتر از علم بوده و با هنر ادغام شده و بايد قبول کرد که کاردرماني صرفا امور پزشکي نيست بکله کاردرماني بازسازي شبکه عصبي است و در سه بعد پژوهشي، آموزشي و خدمات ارائه مي شود و به نوعي با هدف سروکار دارد ضمن اينکه استفاده از هنر در علم زيبايي نيست بلکه ضرورت است.

در ادامه دکتر کمالي پيشکسوت کاردرماني، کاردرمانان را از مهمترين اعضاي حاضر در تيم توانبخشي خواند و گفت: حيطه کار فيزيوتراپي حيطه اي علمي و مهارتي است در حالي که کاردرمانان در حوزه نگرشي و شناختي فعاليت مي کنند.

وي تصريح کرد: حيطه نگرشي و شناختي درمانگران دو جنبه بسيار مهم اند که بدون توجه به اين دو نمي‌توان با فرد مراجعه کننده ارتباط برقرار کرد.

دکتر کمالي نقش کاردرمانگران را در جامعه بسيار موثر دانست و افزود: کاردرماني در حوزه توانبخشي بسيار با اهميت تر از پزشکي است چرا که در حوزه پزشکي، پزشک يک يا نهايتا چند مرتبه با بيمار ارتباط دارد اما کاردرمانگران گاهي تا سه سال نيز در حوزه هاي مختلف توانبخشي با بيمار ارتباط داشته و جلسات متعددي با آنان فعاليت مي کنند.

مراسم بزرگداشت روز جهاني کاردرماني به همت دانشجويان کاردرماني دانشکده توانبخشي دانشگاه علوم پزشکي ايران برگزار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.9827s, 19q