سرطان مري در استانهاي گرگان و مازندران شايع است

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 20795
سرطان مري در استانهاي گرگان و مازندران شايع است
دكتر علي يعقوبي امروز در نشست خبري پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران در جمع خبرنگاران افزود: در شهرهاي صنعتي ايران با توجه به نوع زندگي و رژيم غذايي و عادت غذايي غلط از قبيل مصرف فست فودها و استعمال سيگار و عدم تحرك كافي سرطان معده شايع تر است .
وي گفت :يكي از علت هاي سرطان مري در مناطق گرگان و مازندران زنجيره جغرافيايي آغاز شده از چين و تركمنستان است كه از شمال ايران مي‌گذرد و علت ديگر استفاده از چاي داغ و ماده اي به نام نانست در اين مناطق است.
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از ایرنا يعقوبي نقش ژنتيك را به عنوان مهمترين عامل ابتلا به سرطان نام برد و اظهار داشت :تنها 5 درصد مبتلايان به سرطان ريه بعد از جراحي - آن هم به مدت پنج سال - زنده مي مانند.
وي ادامه داد: در حال حاضر تنها راه درمان سرطان از طريق جراحي است كه البته بستگي به وضعيت جسماني بيمار دارد . در برخي مواقع جراحي انجام مي شود ولي عملا براي بيمار نمي توان كاري درماني انجام داد.
وي خاطر نشان كرد :براي اينكه بتوانيم كه علامت زودرس بيماري‌هاي سرطاني را بشناسيم خيلي ساده است با اولين نشانه‌اي كه نظم دستگاه گوارش به هم مي‌خورد و بيش از 2 هفته طول بكشد بايد با مراجعه به پزشك شرايط جسماني خود را توضيح دهيم .
يعقوبي عدم مصرف چاي داغ ، عدم استعمال دخانيات ،ورزش و تحرك كافي ، استفاده ماسك دهان و رژيم غذايي سالم را از جمله راههاي پيشگيري بيماري سرطان بر شمرد.
رييس پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران هدف اصلي اين كنگره را ارتقاء سطح دانش و معلومات جراحان و همچنين پزشكان عمومي عنوان كرد .
يعقوبي با بيان اينكه در بسياري از كشورها در دنيا افرادي كه كارهاي پژوهشي و تحقيقاتي انجام مي دهند از نظر مالي تامين هستند ادامه داد: در كشور ما هر كس در محيط‌هاي تحقيقاتي و آموزشي كار مي‌كند به دشواري زندگي مي كند و اين امر موجب شده است كه بسياري از پزشكان و متخصصان از فعاليت هاي تحقيقاتي استقبال نكنند.
وي گفت : بودجه 3 درصدي براي تحقيقات و كارهاي پژوهشي بسيار ناچيز است و اين بودجه بايد افزايش چشمگيري داشته باشد تا بتوان شاهد تحقيقات گسترده پزشكي باشيم .
رئيس پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران گفت: به دليل نبود امنيت شغلي در جامعه پزشكي برخي پزشكان از پذيرفتن بيماران بدحال خودداري مي‌كنند.
يعقوبي افزود:در حال حاضر حجم شكايات از جامعه پزشكي بالاست و هر كس بخواهد مي‌تواند به جهت جراحي ها و مرگ ومير و ساير درمان ها از پزشكان شكايت كند و در نهايت اگر حق به جانب پزشك بود هيچ حقي براي وقت و آبروي از دست رفته پزشكان در نظر گرفته نمي‌شود.
پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران با حضور متخصصان و پزشكان و جراحان و پرستاران 19 تا 21 آبان در هتل المپيك تهران برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.58327s, 18q