سرطان پستان در زنان و سرطان ريه در مردان پيشتاز مرگ هستند

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 20799
سرطان پستان در زنان و سرطان ريه در مردان پيشتاز مرگ هستند
به گزارش سلامت نیوز دكتر بهزاد رحماني  در نشست مطبوعاتي پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران در جمع خبرنگاران افزود: هدف از درمان سرطان كمك به افزايش طول عمر و درمان است كه با تشخيص زود رس توسط پزشكان و مشاركت بيمار تحقق پيدا مي كند .
وي با اشاره به كاهش بيماري به عنوان فاكتور مهم اظهار داشت :رويكرد به درمان سرطان هاي شايع در ايران مانند سرطان مري ، معده ، كولون ، ركتوم ، پستان و نظاير آن و نيز تعامل با همكاران پزشك عمومي از اهداف اين كنگره است.
رحماني با بيان اينكه تشخيص زود هنگام سرطان در بيماران مي تواند زمان طلايي محسوب شود خاطر نشان كرد :براي مداواي بيماران سرطاني تشخيص به موقع سرطان‌ها در بيماران از اهميت ويژه اي برخوردار است و مراجعه ديرهنگام بيماران سرطاني مي تواند در روند درمان آنان تاثير بگذارد به طوري كه به عنوان مثال در سرطان ريه 50 درصد افرادي كه نياز به جراحي پيدا مي‌كنند در حين عمل غيرقابل جراحي تشخيص داده مي‌شوند و از بين 25 درصد آنها فقط 5 درصد پس از عمل 5 سال عمر مي‌كنند و 20 درصد فوت مي‌كنند.
عضو هيات علمي پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران ادامه داد:مشكل تشخيص به سياست غلط آموزشي در دانشگاه ها برمي گردد وبرخي معضلات ديگر در عدم تشخيص سرطان‌ها تا حدودي به متخصصان برمي‌گردد به طوري كه برخي از موارد موجب سقوط امنيت شغلي آنها مي‌شود.
وي اظهار داشت : درصد خطا ي جامعه پزشكان در حال حاضر كمي بالاست و اين موضوعي زير بنايي است و پزشك تابع آموزش و شرايط محيطي است .
رحماني اضافه كرد :در كشورهاي پيشرفته با شعار پيشگيري ارزان‌ تر از درمان است سالانه از سوي مراكز پزشكي براي افراد 40سال به بالا آزمايش خون انجام مي شود و تومورماركرها را اندازه‌گيري مي‌كنند.
وي افزود: در ايران اگر مردم از وضعيت و شرايط طبيعي جسم خود داشته باشند بررسي تومورماركرها نيازي نيست و همين كه فرد بداند در سنين 50 سال به بالا هرگونه علامت غير طبيعي در بدن خود مشاهده كرد به پزشك مراجعه كند مشكلات بسيار كمتر مي‌شود.
رحماني با بيان اينكه پزشكان براي تشخيصي بيماري بايد در مطب‌ها كه حدود 20 تا 30 دقيقه براي معاينه دقيق يك بيمار وقت بگذارد و اين كار انجام نمي‌شود چرا كه از نظر مالي كفاف درآمدهاي مطب را نمي‌دهد.
وي به سرانه پايين درمان اشاره كرد و گفت : در ايران سرانه درمان و تامين هرينه بيمه پايين است و هزينه جراحي در بيمارستان دولتي در سطح پاييني قرار دارد اما همين هزينه در بيمارستان خصوصي چندين برابر است كه بايد مسئولين با تدابير و برنامه ريزي ها در اين خصوص سرانه درمان را افزايش دهند.
پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران از تاريخ 19 تا 21 آبان ماه سال جاري با حضور استادان برجسته و پزشكان عمومي و جراحان در هتل المپيك تهران برگزار خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.8126s, 19q