سن ابتلا به سرطان سينه در بين زنان ايراني يك دهه پايين تر است

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 20807
سن ابتلا به سرطان سينه در بين زنان ايراني يك دهه پايين تر است
سلامت نیوز : دكتر مسعود حبيبي در حاشيه برگزاري همايش و جشن بهبود يافتگان از سرطان سينه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: از نظر ميزان شيوع بر اساس آمار هاي موجود در جوامع غربي از هر 100 هزار نفر 80 نفر مبتلا به سرطان مي شوند اما در ايران بر اساس آمار موجود از هر 100 هزار نفر 25 نفر مبتلا به سرطان سينه هستند.
وي افزود: در زمينه علت شيوع بالاي سرطان سينه در بين زنان جوامع غربي گفته مي شود ممكن است ازدواج و بچه دار شدن در سنين بالاي 30 سال و شيوه تغذيه و سبك نادرست زندگي باعث افزايش شيوع سرطان سينه در اين جوامع باشد.
رييس جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران يادآور شد: در مقابل سن ابتلا به سرطان سينه در بين زنان ايراني يك دهه كمتر است به اين صورت كه بيشتر مبتلايان به سرطان سينه در ايران در دهه چهارم زندگي قرار دارند كه علت اين امر بايد مورد بررسي قرار گيرد.
حبيبي با تاكيد بر اينكه تشخيص زودرس مهمترين اصل در درمان سرطان سينه به شمار مي رود گفت: تشخيص زودتر باعث مي شود تومور سرطاني در مرحله زودتري تشخيص داده شود و روش هاي درماني نتيجه بخش تر باشد. علاوه بر اين تشخيص زودرس عوارض جسمي و روحي كمتري براي بيمار به دنبال خواهد داشت در عين حال هزينه كمتري هم از جانب بيمار صرف خواهد شد.
دكتر  آسيه الفت بخش مدير گروه پژوهش سرطان سينه مركز تحقيقات سرطان سينه جهاد دانشگاهي در اين زمينه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: علاوه بر عوامل محيطي ، ژن ها نيز در ابتلا به سرطان سينه نقش اصلي را دارند و تا كنون تنها دو ژن كه در ابتلا به سرطان سينه موثرند كشف شده اند در حاليكه ممكن است ژن هاي ناشناخته ديگري هم وجود داشته باشد.
وي با بيان اينكه طي سال هاي اخير ميزان شيوع ابتلا به سرطان سينه در كشورهاي منطقه و ايران نيز افزايش يافته است گفت: علت اين افزايش شيوع مي تواند ناشي از تغيير در شيوه زندگي و تغيير در سبك زندگي افراد باشد كه در حال شبيه شدن به سبك هاي زندگي در جوامع غربي است.
الفت بخش با اشاره به اينكه ماموگرافي مهمترين و دقيق ترين روش براي پيشگيري و تشخيص زودرس سرطان سينه است گفت: همه زنان سالم كه هيچ گونه علامتي و يا سابقه خانوادگي ابتلا به اين بيماري را ندارند بايد از سن 40 سالگي نسبت به ماموگرافي اقدام كنند.
وي ادامه داد: زناني هم كه داراي سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان سينه هستند و يا اينكه علايمي را در سينه خود احساس مي كنند بايد زودتر تحت معاينه قرار گيرند و ماموگرافي را انجام دهند.
مدير پژوهشي سرطان سينه مركز تحقيقات سرطان سينه جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران يادآور شد: توصيه ما به زناني كه مبتلا به سرطان هستند حتما درمان هاي خود را ادامه دهند و توصيه هايي را كه پزشكان در مورد پيگيري مراحل درمان به آنها داده اند به طور كامل رعايت كنند.
همايش بهبود يافتگان سرطان سينه با عنوان تولدي ديگر، امروز (پنجم آبان ماه ) با حضور بهبود يافتگان از سرطان سينه و متخصصين درمان سرطان سينه و به همت پژوهشكده سرطان سينه جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران برگزار شد.
در اين همايش يك روزه ، علاوه بر گردهمايي بهبوديافتگان سرطان سينه، يك نشست علمي با حضور متخصصين برگزار مي شود كه ضمن يادآوري راههاي پيشگيري، تشخيص به موقع و درمان سرطان سينه، به سوالات شركت كنندگان پاسخ مي گويند.
مدير گروه پژوهشي سرطان سينه جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران گفت: تعريف هاي متعددي براي رهايي يافتگان از سرطان سينه وجود دارد و گروهي از متخصصان معتقدند چون بيشترين عود بيماري در دو سال اول پايان دوره درمان رخ مي دهد، اگر دو سال از زمان درمان آنها گذشته باشد، رهايي يافته تلقي مي شوند.
وي افزود:به دليل آن كه بعد از گذشت حدود پنج سال از پايان دوره درمان احتمال عود سيستميك و موضعي كاهش مي يابد؛ بنابراين بيشتر متخصصان ترجيح مي دهند كه با گذشت اين مدت افراد را رهايي يافته محسوب كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13285s, 18q