پرستاران براي محافظت در برابر ايدز بايد تحت آموزش قرار گيرند

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۴:۳۳ - کد خبر: 20813
پرستاران براي محافظت در برابر ايدز بايد تحت آموزش قرار گيرند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني نظام پرستاري، عباس صداقت ‌ افزود: يكي از برنامه هاي وزارت بهداشت پيشگيري از گسترش ايدز در جامعه با بهره گيري از بحث احتياط هاي همه جانبه است كه پرستاران نقش بسيار مؤثر و پر رنگي در ايفا آن دارند.
رييس اداره ايدز وزارت بهداشت، پرستاري را در رديف مشاغل پر خطر برشمرد و افزود: بسياري از بيماران مبتلا به ايدز در مراحل اوليه بيماري شناسايي نمي شوند ضمن اينكه اين بيماري از طريق خون نيز منتقل مي شود و با توجه به تماس دايمي پرستاران بايد از خود در مقابل اين ويروس ها محافظت كنند.
صداقت با يادآوري لزوم ارايه آموزش هاي لازم به پرستاران، گفت: پرستاران بايد روش هاي مبتلا نشدن به HIV و مراقبت از خود را بياموزند و نظام پرستاري در اين زمينه نقش بسزايي دارد .
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت، افزود: پرستاران بايد در زمينه پيشگيري از انتقال ويروس ايدز از فرد مبتلا به فرد سالم، استفاده صحيح از تجهيزات پزشكي در اين زمينه و ارايه خدمات ويژه به بيماران مبتلا به ايدز آموزش هايي را دريافت كنند.
رييس اداره ايدز وزارت بهداشت ادامه داد: به عنوان نمونه مادر مبتلا به ايدز هنگام زايمان نيازمند مراقبت هاي ويژه است. در مورد فرد مبتلا به HIV بستري در بخش عفوني كه تحت عمل جراحي قرار گرفته، روش تعويض پانسمان، دادن آب، غذا، دارو و دفن پانسمان ها و پسماندهاي بيمارستاني اين بيماران بسيار مهم است كه بايد پرستاران مراقبت ها و احتياط هاي لازم را فرابگيرند.
به گفته وي، هدايت كنترل عفونت هاي بيمارستاني در پيشگيري از ابتلاي كادر درماني و عموم مردم به ويروس ايدز مهم است.
صداقت توضيح داد: نقش پرستاران در پيشگيري از ايدز به ويژه وارد نشدن جامعه به موج سوم اين بيماري انكارناپذير است.
موج سوم اين بيماري به گفته بسياري از كارشناسان و صاحبنظران بهداشتي كشور انتقال از طريق تماس هاي جنسي است و آموزش در كاهش ميزان ابتلا به بيماري از اين طريق تاثير چشمگيري دارد.
صداقت با بيان اينكه 46 درصد از مبتلايان به اچ آي وي - ايدز در سنين 25 تا 34 سال قرار دارند، گفت:‌ اقدامات اساسي در جهت آموزش و اطلاع‌ رساني از جمله توزيع بسته‌ هاي آموزشي بين پزشكان، پرستاران، بهورزان و كارشناسان در سيستم نظام بهداشت كشور انجام شده و در حال حاضر نيز 180 پايگاه مشاوره در كشور را براي كمك و راهنمايي افراد راه‌اندازي شده است كه تمام اين نوع آزمايش ها به طور رايگان و محرمانه صورت مي گيرد.
وي گفت: اين بسته هاي آموزشي در قالب احتياط هاي همه جانبه براي تمام گروه هاي درماني از جمله پرستاران آماده شده و در اختيار آنان قرار گرفته است.
صداقت تاكيد كرد: آموزش پرستاران در حوزه احتياط هاي همه جانبه در ابتلا به ويرس ايدز بسيار مهم است زيرا با توجه به ابعاد اجتماعي و تخصصي اين حرفه، پرستاران در سطح جامعه و محيط بيمارستان براي مراقبت از خود و ديگران و انتقال اين آموزش ها نقشي تاثير گذار دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49864s, 18q