62 درصد ايراني‌ها از طب سنتي استفاده مي کنند

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۵:۲۷ - کد خبر: 20816
سلامت نیوز: يک متخصص طب سنتي آگاهي پزشکان از طب سنتي و مکمل را ملاک سنجش به روز بودن آنها دانست و گفت: هوميوپاتي به عنوان يکي از شاخه هاي طب مکمل از محبوب ترين روش هاي درماني در اروپا محسوب مي شود.

به گزارش ايسنا  دکتر مهدي مير غضنفري در سمينار هوميوپاتي با بيان اينکه طب مکمل در کشورهاي خارجي وضعيت مطلوب تري نسبت به کشور ما دارد گفت: فرانسوي ها و آلماني ها بيشتر براي درمان سرماخوردگي، آفريقايي ها براي ايدز و بيماريهاي واگيردار، آسياي جنوب شرقي براي درمان بيماري هاي متابوليک از طب مکمل استفاده مي کنند.

وي آگاهي پزشکان از طب سنتي و مکمل را ملاک سنجش به روز بودن پزشکان عنوان کرد و اظهار داشت: در دنيا، پزشکي که اطلاعاتي از طب سنتي و طب مکمل نداشته باشد، پزشک به روزي محسوب نمي شود و هم چنين در کتاب هاريسون که مرجع پزشکي است نيز به تبين رشته هاي سنتي پرداخته شده است.

اين متخصص طب سنتي به استقبال ايراني ها از طب سنتي اشاره کرد و گفت: آمار ها از استفاده 62 درصدي ايراني ها از طب سنتي خبر مي دهد.

ميرغضنفري ادامه داد: بيش از 150 رشته سنتي و مکمل وجود دارد که برخي از آنها داراي مکتب هستند شامل روش‌هاي درماني پايه مثل طب سنتي ايران که يک روش درماني محسوب مي شود.

وي در خصوص معروف ترين رشته هاي طب مکمل افزود: در مکتب هاي موجود در طب مکمل، ماساژ درماني، رايحه درماني، کايرواپراکتيک، رفلکس درماني، يوگا، طب سوزني، طب معنوي، طب گياهي و طب سنتي از معروف ترين آنها در دنيا به شمار مي آيند.

مير غضنفري ادامه داد: طب مکمل بر خلاف بر طب سنتي داراي مکتب است و از روشهاي دارويي و غير دارويي خاصي استفاده مي کنند. به اين منظور سازمان جهاني بهداشت براي کشورهاي با سابقه، طب سنتي و براي اروپا، امريکاي شمالي و استراليا طب مکمل قائل است.

وي هوميوپاتي را از محبوب ترين رشته ها در اروپا دانست و افزود: در انگلستان، هلند، فرانسه، بلژيک و ايتاليا هوميوپاتي بيشترين استفاده را دارد و از محبوبترين رشته ها محسوب مي شود و در کل هوميوپاتي در اروپا نسبت به آسيا از محبوبيت بيشتري برخوردار است.

وي در پايان خاطرنشان کرد: بيمار حق انتخاب روش درماني خود را دارد و اين نکته نيز در منشور حقوق بيمار ذکر شده است که علاوه بر طب نوين و درمان رايج، روش‌هاي درماني ديگر نيز موجود است مي تواند خود انتخاب کند.

در ادامه اين سمينار دکتر نوشين نوش از اعضاي انجمن هوميوپاتي گفت: در روش هوميوپاتي هدف درمان ريشه اي بيماري است که به شکل عارضه و درد بروز مي کند.

وي علامت بيماري را زبان گوياي آن دانست و اظهار داشت: علائم بيماري بسيار با ارزش هستند و علامت بيماري زبان گوياي آن به شمار مي آيد. در هوميوپاتي اگر علائم را بدون در نظر گرفتن ريشه آنها درمان کنيم، عوارض جديتري به وجود مي آيد و حذف علائم بدون درمان ريشه و خاصيت بيماري را حاصل مي شود که به آن سرکوب مي گويند.

دکتر نوشي ادامه داد: در هوميوپاتي وضعيت ايجابي به عنوان ملاک سلامت بدن در نظر گرفته مي شود به اين منظور بدن بيمار بايد در حال تعادل باشد تا احساس سلامت و شادابي حاصل شود، به اين منظور انتخاب علائم با ارزش در افراد و بيماري هاي مختلف متفاوت است.

وي داشتن شرح کامل از بيمار را عاملي مهم عنوان کرد و اظهار داشت: براي درمان و به تعادل رساندن بدن بايد شرح کاملي از نوع خواب و تغييرات عصبي گرفته تا فشار خون بيمار را داشته باشيم تا يک درمان موفق انجام شود. به اين منظور ويزيت يک جلسه هوميوپاتي بايد بين 45 دقيقه تا 2 ساعت باشد.

گفتني است که سمينار يکروزه هوميوپاتي با هدف آشنايي هرچه بيشتر پزشکان با اين رشته در تالار مرکز تصويربرداري بيمارستان امام خميني (ره) توسط جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران برگزار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04352s, 18q