ديابت، پرفشاري خون، سكته مغزي و سرطان از عوارض پشت ميزنشيني

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۶:۱۳ - کد خبر: 20818
ديابت، پرفشاري خون، سكته مغزي و سرطان از عوارض پشت ميزنشيني
سلامت نیوز: مركز سلامت محيط و كار اعلام كرد: از عوارض شايع و مشكل‌آفرين كم تحركي و پشت‌ميز نشيني، اضافه وزن و چاقي است چرا كه افراد كم تحرك، كالري مصرفي خود را نمي‌سوزانند و فعاليتي براي سوختن انرژي ندارند.

 چاقي و اضافه وزن‌ هر روز زمينه ساز بسياري از بيماري‌ها است كه ديابت، پرفشاري خون، بيماري‌هاي عروق كرونر، سكته مغزي، توقف نفس و سرطان از عوارض مهم اين دو عامل به شمار مي‌رود.

بنا براعلام مركز سلامت محيط و كار، چاقي از عوامل ايجاد ديابت به ويژه ديابت نوع دو است چرا كه با افزايش چربي بدن، مقاومت بدن بر اثر هورمون انسولين افزايش يافته و اين امر در كنترل قند خون توسط هورمون انسولين اختلال ايجاد مي‌كند.

افراد دچار اضافه وزن نسبت به افراد طبيعي دو برابر بيشتر احتمال ابتلا به ديابت را دارند و اين ميزان در افراد دچار چاقي شديد به بيش از 50 برابر مي‌رسد كه اين بيماري خود زمينه‌ساز مرگ زودرس، بيماري‌هاي قلبي و كليوي، سكته مغزي و كوري است.

اين گزارش اضافه مي‌كند: اضافه وزن و چاقي از طريق مكانيسم‌هاي متعدد از جمله تأثير بر سيستم گردش خون و هورموني بدن باعث افزايش فشارخون مي‌شوند كه يكي از شايعترين عوارض چاقي محسوب مي‌شود. همچنين پرفشاري خون نيز مانند ديابت عامل زمينه‌ساز بيماري‌هاي قلبي، كليوي و غيره است.

مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، كاهش سطح كلسترول خوب خون و افزايش سطح كلسترول بد خون را از عوارض اضافه وزن و چاقي دانست و گفت: با رسوب كلسترول بد خون در ديواره عروق خوني، خطر ايجاد تصلب شرائين و بيماري قلبي و سكته مغزي بوجود مي‌آيد.

سكته مغزي از ديگر عوارض چاقي با ايجاد رسوب چربي در جدار سرخرگ‌هاي مغزي و تنگ شدن عروق مغزي و در نتيجه كاهش خونرساني به بخشي از مغز است كه منجر به كمبود اكسيژن در منطقه‌اي از مغز و سكته مغزي مي‌شود.

به گفته اين مركز، چاقي يكي از قابل پيشگيري‌ترين عوامل ايجاد كننده سرطان است و افراد چاق بيشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان هستند. سرطان پستان، رحم، تخمدان و كيسه صفرا در زنان چاق بيشتر ديده مي‌شود و نيز چاقي سبب افزايش خطر ابتلا به سرطان‌هاي كولون، ركتوم و پروستات در مردان مي‌شود.

براساس اين گزارش، مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، از ديگر عوارض و مشكلات ناشي از كم تحركي و پشت‌ميزنشيني را به غير از چاقي و اضافه وزن، ضعف عضلاتي ناحيه سريني، شكم و پشت و در نتيجه افزايش ابتلا به كمردردهاي غيراختصاصي و نيز دردهاي مزمن گردن و شانه عنوان كرده است.

همچنين كم تحركي و نشستن طولاني مدت در محيط‌هاي اداري يك عامل شروع ايجاد هموروئيد (بواسير) است و نيز افراد كم تحرك بيشتر مستعد اختلالات گوارشي همچون يبوست و اختلالات ادراري – تناسلي همچون سنگ كليه هستند.

اين مركز توصيه مي‌كند با گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، رعايت رژيم غذايي و اصول تغذيه صحيح و رعايت اصول ارگونوميك در استفاده از ابزار كار مي‌توان از عوارض كم تحركي و پشت ميزنشيني در كارمندان كاست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12394s, 18q