ويتامين A براي سلامت پوست و تشكيل استخوان‌ها ضروري است

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 20819
ويتامين A براي سلامت پوست و تشكيل استخوان‌ها ضروري است
به گزارش سلامت نیوز زهرا عبداللهي  افزود: دوره بلوغ با افزايش سرعت جسمي همراه است و به تبع آن نيازهاي جسمي از جمله پروتئين، انرژي، ويتامين‌ها و املاح افزايش پيدا مي‌كند.

وي گفت: در اين دوران تغيير عادات غذايي و تمايل به مصرف غذاهاي غيرخانگي مثل انواع ساندويج‌ها، پيتزاها و مصرف تنقلاتي كه اغلب ارزش غذايي كافي ندارند نوجوانان را به سمت كمبود زيست مغذي‌ها سوق مي‌دهند.

كارشناس اداره بهبود تغذيه وازتر بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اضافه كرد: ويتامين A يكي از ويتامين‌هايي است كه نوجوانان در سن بلوغ به آن نيازمندند. فرم فعال اين ويتامين فقط در منابع غذايي حيواني يافت مي‌شود و كاروتوئيدها دانه‌هاي زرد، نارنجي و قرمز موجود در گياهان پيشتازهاي ويتامين‌ A هستند كه مهمترين آنها بتاكاروتن نام دارد.

عبداللهي گفت: اين ويتامين در چرخه بينايي، تشكيل استخوان‌ها و دندان كه براي تقويت سيستم ايمني و سلامت پوست ضروري است و گاهي كمبود اين ويتامين با كمبود آهن همراه است.

وي اضافه كرد: كمبود ويتامين A ممكن است با جذب، انتقال يا ذخيره آهن تداخل پيدا كند يا به طور مستقيم در خون‌سازي نقش داشته باشد.

كارشناس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت اضافه كرد: از منابع غذايي حاوي ويتامن A مي توان هويج، كدوحلوايي، كاهو، اسفناج، جگر، شير، تخم‌مرغ و كره را نام برد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.45259s, 18q