انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران با وجود 36 سال سابقه و 14 هزار پزشک و کارمند

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۶:۰۶ - کد خبر: 20820
انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران با وجود 36 سال سابقه و 14 هزار پزشک و کارمند
سلامت نیوز: امروز ظهر در جلسه اضطراری کمیسیون بهداشت و درمان مجلس انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران،بررسی می شود

با وجودی که مجلس در صحن علنی، مشغول بررسی قانون برنامه پنجم توسعه است، انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، باعث شده کمیسیون بهداشت جلسه اضطراری تشکیل دهد.

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت به خبر آنلاین گفت: "هیچ کس در مجلس و کمیسیون بهداشت از ماجرای این انحلال خبر نداشت. ما از روزنامه ها مطلع شدیم و این تصمیم ناگهانی، توهین به مجلس است، چون مجلس، یک نهاد تشریفاتی نیست و باید با آن مشورت شود."

علیرضا مرندی، وزیر اسبق بهداشت همچنین با اشاره به اینکه طبق درخواست رئیس کمیسیون بهداشت، این کمیسیون با وجود جلسه علنی، صبح و بعدازظهر امروز در زمان استراحت میان روز، جلسه اضطراری خواهد داشت، گفت: "همکاران غیر پزشک در مجلس، اعضای هیات علمی و داتنشجویان به ما تلفن می زنند و از چند و چون کار می پرسند، در حالی که ما شرمنده ایم هیچ کدام از دکتر صدر در هیات رئیسه تا دکتر شهریاری در کمیسیون بهداشت از این واقعه مطلع نبودیم و نمی دانیم چه شده که این تصمیم ناگهانی را در وزارت بهداشت گرفته اند."

گفته می شود تصمیم انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران، با وجود 36 سال سابقه کاری و نزدیک به 14 هزار پزشک و کارمند، از تصمیمات وزیر بهداشت و درمان بوده که با توجه به دستور لطف اله فروزنده، معاون رئیس جمهور، گرفته شده است. تصمیمی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی  ایران و هیات علمی این دانشگاه نیز تا ساعتها پس از انتشار در سایت اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از آن مطلع نبودند.
جلس قانوني بودن انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران را بررسي مي‌كند

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: مجلس قانوني بودن انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران را بررسي مي‌كند و اگر اين كار موجب ارتقاي قابل توجه رتبه دانشگاه علوم پزشكي تهران در جهان شود، توجيه قابل قبولي است.

حسينعلي شهرياري در گفت‌و‌گو با  فارس،افزود: انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران توسط وزارت بهداشت براي اعضاي كميسيون بهداشت و درمان مجلس غير منتظره و ناگهاني بود و اعضاي اين كميسيون نيز خبر اين انحلال را از رسانه‌ها شنيدند و براي اين كار هيچ رايزني با مجلس نشده بود.

وي گفت: در پي اين تصميم كميسيون بهداشت و درمان مجلس امروز تشكيل جلسه داد و قرار شد، اميدوار رضايي، عضو اين كميسيون و عضو هيئت رئيسه مجلس مأمور شود تا از طريق اداره بررسي قوانين مجلس قانوني بودن اين تصميم مجلس را بررسي كند و نتيجه آن را طي 2 يا 3 روز آينده اعلام كند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه به نظر شما آيا اين تصميم قانوني بوده است يا نه گفت: واقعاً نمي‌دانيم و بايد در اين زمينه كار كارشناسي بيشتري شود.

رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: قرار است طي روزهاي آينده طي جلسه‌اي با حضور وزير بهداشت در مجلس اين موضوع بررسي شود و ما صحبت‌ها و توجيهات وزير بهداشت را هم براي اين تصميم بشنويم.

وي گفت: متأسفانه اين تصميم بازتاب‌هاي منفي زيادي در بين دانشجويان و استادان دانشگاه علوم پزشكي ايران داشته و اكثر كادر علمي و دانشجويي اين دانشگاه نسبت به اين تصميم اعتراض دارند و حتي حركت‌هاي اعتراض آميزي نيز ديده شده است.

شهرياري در پاسخ به اين پرسش فارس كه اگر اين كار براي ارتقاي رتبه دانشگاه علوم پزشكي تهران باشد، آيا منطقي است، گفت: با توجه به اينكه بخش‌هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي ايران به دانشگاه علوم پزشكي تهران منتقل شده به طور طبيعي اين تصميم باعث افزايش مقالات و پژوهش‌هاي دانشگاه علوم پزشكي تهران مي‌شود و مي‌تواند باعث ارتقاي رتبه اين دانشگاه در جهان شود و شايعاتي كه تاكنون شنيده شده به همين منظور اين تصميم گرفته شده است.

وي ادامه داد: در زمان حاضر دانشگاه علوم پزشكي تهران جزء 500 دانشگاه برتر دنياست و اگر اين تصميم باعث ارتقاي قابل توجه رتبه اين دانشگاه در جهان شود، شايد توجيه قابل قبولي باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19325s, 18q