مصرف خاويار براي رفع کم خوني و تقويت اعصاب موثر است

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 20821
دکتر مينا ميران در گفت وگو با ایسنا گفت: خاويار ماده‌اي پرانرژي و سرشار از انواع ويتامين‌ها، مواد معدني، اسيدهاي چرب و آنتي اکسيدان‌ها بوده و منبعي غني از امگا 3 است.

وي تصريح کرد: تحقيقات نشان مي‌دهد خاويار و 15 نوع موجود دريايي ديگر سرشار از اسيد چرب ضروري هستند. پروتئين آن داراي اسيد آمينه آرژنين، هيستامين، ايزولوسين ليزين است، چربي آن به دو صورت عمده وجود دارد که حاوي 25 درصد کلسترول و 75 درصد لسيتين مي‌باشد.

اين متخصص تغذيه گفت: خاويار غني از نوعي الکل چرب با زنجيره بلند است که در بدن به اسيد چرب تبديل مي‌شود. اين اسيد چرب به دست آمده در سنتز ميلين (پوشش سلول عصبي) نقش بسزايي دارد. همچنين در پيشگيري از بيماري هاي قلبي – عروقي و آرتريت روماتوئيد (التهاب مفاصل) موثر بوده و سرشار از آهن است كه مصرف آن در افراد دچار کم خوني ناشي از فقر آهن توصيه مي‌شود.

دکتر ميران تاکيد کرد: خاويار سرشار از ويتامين‌هاي E، D ،A، B ، C، اسيد فوليک و اسيد پانتوتنيک است. ويتامين A موجود در خاويار در ترميم و نگهداري اپي‌تليال، رشد استخوان و ترميم رنگدانه مردمک چشم هم نقش بسزايي دارد و ويتامين D موجود در آن موجب تعادل کلسيم و فسفر مي‌شود كه مصرف آن در دوره نقاهت، جراحي‌هاي بزرگ و بيماري‌هاي عفوني در بازگرداندن نيروي از دست رفته مفيد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12613s, 19q