مجازات حمل روانگردان‌ها همپايه هروئين شد

۱۳۸۹/۰۸/۰۹ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 20825
به گزارش سلامت نیوز، طاها طاهري در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: قانون مبارزه با مواد مخدر پس از تصويب در مجمع تشخيص مصلحت نظام به دفتر رهبري ارسال شد كه حدود 10 روزي مي‌‌شود، تأييد آن صورت گرفته است.

وي افزود: چند اشكال در اين زمينه باقيمانده است كه بايد نظر مقام معظم رهبري را در اين زمينه‌ها تأمين كنيم اما بندهايي كه تأييد شده‌اند فرايند ابلاغشان طي مي‌شود و تا 10 روز ديگر دستگاه‌هاي مذكور قانون جديد را دريافت مي‌كنند.

طاهري تصريح كرد: شاه بيت اصلاح قانون جديد اين است كه در چند بخش، چالش‌هاي دست‌اندركاران مبارزه با مواد مخدر و نواقص آن‌ها را برطرف كرده است.

وي ادامه داد: اولين حوزه نقصي بود كه در مجازات، تعقيب و اثربخش كردن مجازات‌هاي توزيع كنندگان روانگردان‌ها مطرح شد كه بر اساس قانون جديد مباشران، توزيع كنندگان و قاچاقچيان روانگردان‌ها و محرك‌هاي صنعتي كه موجب تغيير الگوي مصرف شده‌اند مجازات سنگين‌تري پيش رو خواهند داشت به طوري كه مجازات روانگردان‌ها مانند هروئين در نظر گرفته شده است و حمل بيش از 30 گرم هروئين اعدام در پي دارد.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: بخش ديگري كه به آن توجه شده و جزء نواقص به شمار مي‌آمد موضوع پشتيباني كنندگان است و مديران اصلي شبكه قاچاق مواد مخدر بود كه آنها جزء معاونان جرم محسوب مي‌شدند اما با قانون جديد اين افراد مباشران و نفرات اصلي محسوب مي‌شوند.

وي اضافه كرد: همچنين افرادي كه در ترغيب و وادار كردن كودكان و نوجوانان به مصرف و توزيع مواد مخدر نقش دارند بر اساس قانون جديد جزء نفرات اصلي به حساب مي‌آيند همچنين افرادي كه مواد مخدر را وارد يا خارج كشور مي‌كردند يا در خارج دچار جرم مواد مخدر مي‌شدند بر اساس قانون جديد از تسهيلات اجتماعي محروم مي‌شوند و پاسپورت آنها تا 5 سال گرفته مي‌شود.

طاهري ادامه داد: در بحث مبارزه با مواد مخدر حلقه مفقوده ديگري وجود داشت كه چون مواد مخدر جرم سازمان يافته است وزارت اطلاعات وظيفه ويژه‌اي در رابطه با اين موضوع پيدا كرد تا اقدامات اثربخش‌تر شود.

طاهري گفت: با اصلاحيه‌هاي صورت گرفته بهانه و گلايه براي مبارزه با مواد مخدر ديگر قابل قبول نيست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28687s, 19q