الكل از هروئين و كراك هم مرگبارتر است

۱۳۸۹/۰۸/۱۰ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 20832
سلامت نیوز: تحقيقات جديد پژوهشگران نشان داد الكل از مواد مخدري مانند هروئين و كوكائين نيز خطرناك تر است.

به گزارش  فارس، نتايج اين تحقيقات كه در مجله پزشكي «Lancet» منتشر شده است نشان مي‌دهد كه الكل از هروئين و كراك مضرتر و خطرناك‌تر است.

اين تحقيقات به سرپرستي ديويد نوت كه سرپرست مشاور مواد مخدر انگليس بود و در اكتبر سال 2009 توسط دولت اخراج شده بود، انجام شده است.

اين محققان در طي مطالعات خود 16 فاكتور خطر را در 20 موادي مانند الكل، كوكائين، هروئين، اكستازي و ماريجوانا به رده‌بندي آنها بر اساس قدرت تخريبشان براي شخص مصرف كننده و همچنين براي جامعه پرداختند.

پروفسور نوت زماني كه از آزمايشگاه «آلن جانسون» اخراج شد، سعي كرد موضوعات مواد مخدر را رها نكند، به همين دليل وي به كميته مستقل علمي مواد مخدر رفت و تحقيقات خود را روي مواد مخدر و داروها بدون هيچ مسئله سياسي از سر گرفت.

‌در اين تحقيق معيارهايي مانند ميزان اعتياد آوري و آسيب به بدن انسان در كنار شاخصه‌هايي مانند آسيب به محيط زيست، نقش آن در فروپاشي خانواده ها و تحميل هزينه هاي اقتصادي مانند هزينه هاي بهداشتي، خدمات اجتماعي و زندان مد نظر بوده است.

هروئين، كراك و متامفتامين يا شيشه مرگبارترين مواد اين تحقيق شدند. اما با در نظر گرفتن تأثيرات گسترده‌تر اجتماعي الكل، هروئين و كراك و كوكائين مرگبارترين مواد برگزيده شدند. اما به طور كلي الكل در رده اول همه مواد قرار گرفته و بعد از آن هروئين و كوكائين در رده‌هاي بعدي جاي گرفتند. ماريجوانا و اكستازي و LSD هم در رده هاي بعدي بوده‌اند.

محققان معتقدند رتبه الكل در ميان اين مواد به دليل استفاده گسترده از آن و عواقب ويرانگر آن نه تنها براي مصرف كننده بلكه براي اطرافيان او نيز هست.

مصرف بيش از حد الكل تقريبا باعث آسيب رساندن به همه سيستمهاي بدن مي شود. اين ماده همچنين با ميزان بالاتر مرگ مرتبط بوده و درصد بيشتري از جرايم را نيز نسبت به هر ماده مخدر ديگري از جمله هروئين به خود اختصاص مي دهد.

محققان در اين تحقيق به كشورها توصيه كرده‌اند كه طبقه‌بندي مواد در كشورهايشان را مورد بازبيني قرار دهند. براي مثال سال گذشته در بريتانيا مجازات تملك ماريجوانا افزايش يافت.

كارشناسان مي گويند تعيين مواد قانوني و غيرقانوني توسط دولتها هميشه مبتني بر دانسته‌هاي علمي نبوده و ماليات و سودآوري استفاده از چنين كالاهايي در اين تصميم گيري‌ها نقش دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
shahram
bale jaii mesle england ke masrafe alkol 1000 barabare heroin ya kerake mosalame ke alkol khatarnake bezarin heroin ya kerak vared she bad amar begirin
1.24987s, 19q