شايع‌ترين علت توده گردن در لوزه‌ها و سينوس‌ها است

۱۳۸۹/۰۸/۱۰ - ۱۳:۲۳ - کد خبر: 20857
شايع‌ترين علت توده گردن در لوزه‌ها و سينوس‌ها است
سلامت نیوز: رئيس دوازدهمين كنگره علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن گفت: شايع‌ترين علت ايجاد توده در گردن سينوس‌ها، لوزه‌ها، دندان‌ها و ابتلا به بيماري سل است.

 عليرضا جعفري امروز در دوازدهمين كنگره جراحان، گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران كه در سالن همايش‌هاي رازي تهران برگزار شد افزود: كيست‌ها و ناهنجاري‌هاي عروقي به عنوان عوامل مادرزادي در ايجاد تومورهاي گردني مطرح هستند.

وي گفت: غدد لنفاوي گردن بر اثر عفونت بزرگ مي‌شوند و به صورت توده‌هاي قابل لمس در گردن در مي‌آيد.

رئيس دوازدهمين كنگره علمي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن افزود: از شايعترين علل عفوني ايجاد توده در گردن لوزه‌ها، دندان‌ها و سينوس‌ها و ابتلا به بيماري سل است. سرطان‌هاي بدخيم نيز به صورت اوليه و ثانويه ظهور پيدا مي‌كند كه نوع اولي آن شامل غدد تحت فكي تيروئيد و غدد لنفاوي است.

جعفري اضافه كرد: سرطان‌هاي حنجره، حفره دهان، بيني، سينوس‌ها و معده از موارد ثانويه سرطان است. توده‌هاي بالاتر از يك سانتيمتر در گردن نياز به بررسي دارند و در اطفال و سنين بالاي 50 سال به دليل زياد بودن بدخيمي از اهميت‌ بيشتري برخوردارند.

جعفري گفت: در اين كنگره استادان و صاحبنظران برجسته‌اي شركت مي‌كنند. توده‌هاي گردن به طور كامل به بحث گذاشته مي‌شود و روش‌هاي علمي جديد ارائه مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.16178s, 18q