عدد اعتياد به موادمخدر تا پايان سال مشخص مي‌شود

۱۳۸۹/۰۸/۱۱ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 20871
عدد اعتياد به موادمخدر تا پايان سال مشخص مي‌شود
سلامت نیوز: قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: عدد اعتياد به موادمخدر با انجام سه روش علمي تا پايان سال مشخص مي‌شود.

طاها طاهري در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت: در قانون جديد مواد مخدر به جاي حبس و جزاي نقدي، معتادان مجبور مي‌شوند وارد سيكل درمان شوند و اين فرصتي كه معتادي اگر بخواهد مجرم تلقي نشود ترك كند.

وي با بيان اينكه ظرفيت‌هاي درمان اعتياد در كشور با سرعت در حال تكميل است، تصريح كرد: بخش خصوصي همه امكاناتش را وارد اين موضوع مي‌كند و استقبال خوبي هم شده و كلينيك‌هاي خوبي در كشور در حال تاسيس است. همچنين مراكز آموزشي و پژوهشي براي توانمند‌سازي پزشكان عمومي و روانشناسان در حوزه مواد مخدر در حال فعاليت هستند كه متخصص مواد مخدر شكل مي‌گيرد.

طاهري با اشاره به عدد اعتياد در كشور گفت: اين مسئله اساسي ما در برآوردهاست كه اگر اين برآورد نباشد برنامه چهارم و پنجم توسعه اصلاً قابل اجرا نبوده و نخواهد بود اما جمع كارهاي مطالعاتي نشان داد كه با يك روش علمي در سال 86 يك ميليون و 200 هزار نفر معتاد در كشور داريم كه اين يك ادعاست و هر سال بايد ارزيابي شود.

وي ادامه داد: اين موضوع منتقديني هم دارد لذا به اين نتيجه رسيديم كه از چند راه در بخش حوزه اجتماعي بايد عدد اعتياد را در آوريم كه البته به علت پنهان كاري‌هاي زياد كار سختي است.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان كرد: در اين زمينه سه كار آغاز شد؛ يكي اينكه طبقات جمعيت هدف را تك تك بررسي كنيم و عدد اعتياد را در آوريم و با جمع آنها عدد اعتياد درآيد؛ ديگر اينكه با روش شيوع‌شناسي پژوهشي علمي شيوع آن را در جمعيت هدف براساس مصاحبه‌ها محاسبه كنيم و در نهايت اينكه سرشماري نفر به نفر در محله‌هاي سراسر كشور انجام دهيم كه اين كار را آغاز شده است و بايد پاسخ اين سه كار نزديك هم باشد.

وي اضافه كرد: اين كار پاسخ عدد اعتياد را مي‌دهد كه تا پايان سال به اتمام مي‌رسد. البته در برنامه چهارم توسعه روي موضوع مواد مخدر كار شده است كه بر اساس تست‌هاي ازدواج اعتياد، تست‌هايي كه توسط نيروي انتظامي انجام مي‌شود، تست‌هاي اشتغال و تست‌هاي مراكز اصلي وزارت بهداشت و پزشكي قانوني، سرجمع عدد اعتياد مثبت كمتر از سال قبل است و اين جاي اميدواري است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30143s, 18q