سلاامت نیوز بررسی میکند

لزوم اندازه گیری مرتب فشار خون در خانه

۱۳۸۹/۰۸/۱۱ - ۱۵:۳۲ - کد خبر: 20888
لزوم اندازه گیری مرتب فشار خون در خانه
به گزارش سلامت نیوز شمار مبتلایان به فشار خون بالا، هر روز بیشتر می‌شود: بیماری که در آن خون با فشار و نیروی هر چه تمام‌تر بر دیواره رگ‌ها می‌کوبد و خطر ابتلا به حملات قلبی، نارسایی قلبی، سکته‌های مغزی، و آسیب‌های کلیوی را  به مراتب بیشتر می‌‌کند.
یک دستورالعمل جدید درباره  مورد اندازه‌گیری  فشار خون

به گزارش سلامت نیوز اخیرا یک گروه کارشناسی به ریاست  دکتر توماس پیکرینگ از دانشگاه کلمبیا در آمریکا این باره  بیانیه‌ای صادر کرد. این بیانیه به از جمله در نسخه آنلاین ۲۲ مه ۲۰۰۸ نشریه Hypertension منتشر شده است و بار دیگر این موضوع را مورد تاکید قرار دادند. البته، پیش از این نیز بارها بر لزوم پایش فشار خون در منزل تاکید شده بود، ولی این نخستین بار است که توصیه‌ای مشروح در این مورد منتشر می‌‌شود.
انتظار بر این است که در آینده انداز‌ه‌گیری‌های غیردقیق فشار خون در درمانگاه‌ها و محیط‌های بیمارستانی جای خود را به اندازه‌گیری دقیق‌تر فشارخون بیماران درمنازل خودشان خواهند داد.
کاملا روشن است که اندازه‌گیری‌های منظم روزانه به مراتب بهتر از اندازه‌گیری در ویزیت‌های گاه به گاهی در مطب‌ها و درمانگاه‌ها، به ویژه برای کسانی است که در معرض خطر حملات قلبی-عروقی قرار دارند. از سوی دیگر، بیماران بیش از پیش در تشخيص و درمان بیماری خود مشارکت نموده و این، خود، به تغییر رفتار  و رعایت دستورات پزشک توسط آن‌ها کمک خواهد کرد.
اندازه‌گیری فشار خون در مطب‌ها، همیشه بازتاب فشار خون “واقعی” –به عبارت دیگر، متوسط ارقام حاصل از اندازگیری‌های مکرر فشار خون‌ در یک فاصله زمانی کم و بیش طولانی- نیست.
 از یک سو، فشار خون در طول 24 ساعت و بسته به فعالیت‌های جسمی همواره در نوسان است. از سوی دیگر، برخی مردم زمانی که قدم به مطب یا درمانگاه می‌گذارند، به ناگهان دچار فشار خون بالا می‌شوند. برخی دیگر، بر عکس، در منزل فشار خون بالا دارند، ولی در محیط‌ها درمانی فشار خون‌شان طبیعی است. پایش فشار خون در منازل، اما، فارغ این خطاها در اندازه‌گیری خواهد بود. به علاوه، بیمار نیز می‌تواند از نزدیک شاهد سیر بهبودی بیماری خویش در نتیجه استفاده از داروهای پایین آورنده فشار خون باشد، که خود انگیزه‌ای است برای رعایت بیشتر دستورات پزشک.
تعریف فشار خون بالا
تعریف فشارخون بالا در بزرگسالان، عبارت است از فشار سیستولی یا ماگزیمم (رقم بالا)  140 یا بیشتر یا فشار دیاستولی یا می‌نیمم (رقم پایین) 90 یا بیشتر. اما، تعداد بیشتری از افراد، در موقعیت پیش از ابتلا به فشار خون بالا (محدوده بین 120 و 139 برای فشار سیستولی و 80 تا 89 برای فشار دیاستولی) به سر می‌برند.

گروه فشار خون    سیستولی (میلی‌متر جیوه)        دیاستولی (میلی‌متر جیوه)
طبیعی    < 120    (و)    <80
ابتدای فشار خون بالا    139-120    (یا)    89-80
فشار خون بالا مرحله 1    160-140    (یا)    99-90
فشار خون بالا مرحله 2    ≤ 160    (یا)    ≤ 100
چه کار باید کرد
برای فشار خون بالا درمان قطعی وجود ندارد، ولی می‌توان با تغییراتی در شیوه زندگی –اغلب، همراه با مصرف دارو- آن را کنترل نمود. اما، از نظر پزشک، این فشار خون بیمار است که  کلید تصميم‌گیری‌های وی به شمار می‌رود. امروزه،  هدف از درمان بیماران مبتلا به فشار خون بالا را آوردن فشار خون وی به پایین‌تر از 85/135 –یا پایین‌تر از 80/130 برای کسانی که مبتلا به دیابت یا بیماری کلیوی است – می‌دانند.

توصیه گروه کارشنان برای اندازه‌گیری فشار خون در خانه این است:

•    دستگاه فشار سنج خودکاری تهیه کنید که نیاز به باد کردن دستی نداشته باشد (بیشتر فشارسنج‌ها را باید باید کرد. تصویر را ببینید). اطلاعات راجع به مناسب‌ترین دستگاه فشار سنج را می‌توانید از پزشک‌تان بخواهید. فشارسنج‌های خانگی در داروخانه‌ها و دراگ‌استورها موجودند.

•    پس از خریداری دستگاه فشارسنج مناسب، آن را به نزد پزشک ببرید تا صحت و دقت روش شما در استفاده از آن سنجیده شود. از پزشک بخواهید که توضیح دهد چگونه می‌توانید از ارقام حاصله در جهت بهبود مراقبت‌های بهداشتی خود استفاده کنید.

•    برای اندازه‌گیری فشار خون، بهتر است به مدت یک هفته هر شب قبل از خواب و صبح‌ها بلافاصله پس از بیدار شدن فشار خون‌تان را اندازه‌گیری کنید. هر بار، نخست پنج دقیقه به حال نشسته استراحت نموده (تصوير را ببینید) و سپس دو تا سه بار به فاصله یک دقیقه اندازه‌گیری را تکرار نموده و تمام ارقام و مقادیر را یادداشت کنید. در پایان هفته، کافی است تنها میانگین به دست آمده از 12 بار اندازه‌گیری را (مقادیر مربوط به روز اول را کنار بگذارید) در اختيار پزشک‌تان قرار دهید. (۱۲ عدد مربوط به هریک از فشارهای ماگزیمم و مینیم را جمع کنید و بر ۱۲ تقسیم کنید) با همین یک رقم، پزشک تصور صحیحی از فشار خون واقعی‌تان خواهد داشت و کمک بزرگی برای تصميم‌گيري‌های آتی وی خواهد بود.

فشار خون را، همواره، در بازو و از روی شریان بازویی اندازه بگیرید. این شریان، از سمت داخلی آرنج عبور نموده و تا بالای بازو ادامه دارد. این، مناسب‌ترین محل برای اندازه‌گيري فشار خون خون است. به مچ دست یا انگشتان، زیاد نمی‌توان اطمینان نمود.

پنج دقیقه آرام در جایی بنشینید و پاهای‌تان را بر زمین قرار داده و به پشتی صندلی تکیه دهید. بازوی‌تان را بدون حرکت بر روی سطح همواری قرار دهید، طوری که قسمت بالایی آن هم سطح با قلب باشد. نوار فشارسنج را به گونه‌ای قرار دهید که بخش میانی آن بر روی شریان قرار گیرد. (بر روی برخی از بازوبندهای فشارسنج‌ها، علامت پیکانی وجود دارد که کمک می‌کند آن‌ها را در مکان درستی قرار دهیم.)

بیشتر مردم، ترجیح می‌دهند فشار خون را در بازویی را که زیاد از آن استفاده نمی‌کنند (معمولا، بازوی چپ) اندازه بگیرند.
دست کم، 30 دقیقه پیش از هر بار اندازه‌گيري فشار خون خود نباید نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای، قهوه و کولا، الکل، سیگار، مصرف کرده باشید و همچنین نباید ورزش کرده باشید.

برای آن که بدانید چند بار باید این کار را در خانه انجام دهید، با پزشک‌تان مشورت کنید. یادتان باشد که فشار خون بسیار متغير است، از این رو، مشاهده مقادیر ناگهانی بسیار بالا یا بسیار پایین نباید جای نگرانی باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.92776s, 19q