هنوز زيرساخت‌هاي توريست سلامت در كشور فراهم نشده است

۱۳۸۹/۰۸/۱۲ - ۱۳:۱۱ - کد خبر: 20902
هنوز زيرساخت‌هاي توريست سلامت در كشور فراهم نشده است
عضو انجمن علمي گردشگري ايران گفت: گردشگري سلامت يك كار فرارشته‌اي و بين بخشي است كه هنوز زيرساخت‌هاي اجراي آن در كشور فراهم نشده است.

به گزارش خبرنگار اعزامي فارس به مشهد، ابراهيم باي سلامي در جمع خبرنگاران در حاشيه نخستين اجلاس بين المللي گردشگري سلامت كشورهاي اسلامي در بيمارستان رضوي مشهد افزود: توسعه گردشگري در همه ابعاد آن نيازمند زيرساخت‌هاي استاندارد حمل و نقل، مراكز اقامتي، خدمات مرتبط با صدور ويزا و ارتباطات و تبليغات مناسبت است و در بخش تخصصي گردشگري سلامت نيز نيازمند استاندارد سازي مراكز درماني براي جذب بيمار خارجي هستيم كه متاسفانه با وجود جاذبه ها و ظرفيتهاي بزرگي كه در اين عرصه وجود دارد هنوز اين نظر زيرساختهاي لازم در كشور ايجاد نشده است.

وي در پاسخ به پرسش فارس مبني بر اينكه چه اقداماتي بايد براي رفع اين مشكلات انجام داد گفت: هنوز در مراحل ابتدايي كار هستيم. ما هنوز در كشور از گردشگر تعريف علمي نداريم و حتي در مباني علمي نيز مشكل داريم . مدلهاي مختلفي در مورد تعريف از گردشگر وجود دارد كه بر اساس هر كدام از آنها بايد برنامه هاي مشخصي تعريف و اجرا شود.

باي سلامي گفت: وقتي به موضوع گردشگري سلامت نگاه مي كنيم. كمبودها و مشكلات بيشتر هم مي شود زيرا وقتي ما براي يك گردشگر معمولي امكانات اقامتي و خدمات جانبي مناسبي نداريم به طريق اولي براي يك بيمار و گردشگر سلامت كه نيازمند خدمات و امكانات خاص اقامتي و حمل و نقل است، مشكلات و كمبودهاي بيشتري داريم.

عضو انجمن علمي گردشگري ايران اضافه كرد: در كشور ما بيشتر امور مربوط به خدمات گردشگري سلامت را به بخش خصوصي واگذار كرده اند اما سياستگداري كلان و تصميم گيري نهايي در اختيار دولت است بنابراين تا سياستهاي كلان اصلاح نشود نمي توان به توسعه گردشگري سلامت در كشور چندان اميدوار بود.

وي گفت: البته برخي محدوديتهاي سياسي و فرهنگي هم در اين زمينه موثر است اما به علت نبود زيرساختهاي استاندارد و علمي در حوزه خدمات گردشگري و خدمات درماني براي بيماران خارجي حتي در جذب توريست درماني از كشورهاي مسلمان و همراه هم توفيق چنداني نداريم.

وي ادامه داد: برخي مسائلي كه به عنوان محدوديت در جذب توريست مطرح مي شود در عين حال مي تواند پتانسيل و مزيت مناسبي براي جذب توريست از كشورهاي اسلامي و افرادي كه مي خواهند سفري خانوادگي داشته باشند، باشد كه بايد با استانداردسازي خدمات گردشگري و مراكز درماني و تبليغات مناسب از اين مزيت نسبي بيشتر استفاده كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27792s, 18q