مشكل دفع در 48 ساعت بعد از تولد نشانه ناهنجاري «هيرشپرونگ» است

۱۳۸۹/۰۸/۱۵ - ۱۴:۰۲ - کد خبر: 20925
مشكل دفع در 48 ساعت بعد از تولد نشانه ناهنجاري «هيرشپرونگ» است
سلامت نیوز: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران،گفت: مشكل دفع مدفوع در 24 تا 48 ساعت بعد از تولد مهمترين علامت ابتلا به بيماري هيرشپرونگ است.

صلاح‌الدين دلشاد در گفت‌وگو با فارس"هيرشپرونگ " را يكي از ناهنجاري‌هاي مادرزادي در نوزادان معرفي كرد و اظهار داشت: اين ناهنجاري به اين صورت است كه روده از بدو تولد عملكرد طبيعي ندارد.

وي ادامه داد: همچنين مشكل دفع در روز سوم، استفراغ و باد كردن شكم از ديگر علائم اين ناهنجاري به شمار مي‌رود.

وي گفت: در ناهنجاري هيرشپرونگ به خاطر عدم وجود بافت عصبي كامل در انتهاي روده اين قسمت تحريك كافي نداشته از اين رو در انتهاي روده و حركتي كه بايد براي دفع مدفوع انجام شود به وسيله بافت عصبي اعصاب روده متوقف و دفع صورت نمي‌گيرد؛ اين قسمت بدون گره‌هاي عصبي به چهار سانت مي‌رسد.

دلشاد اضافه كرد: در كودكاني كه در سنين بالاتري قرار دارند، علائم هيرشپرونگ به شكل مزمن ظاهر شده و يبوست،مدفوع بد بو و نواري شكل، اتساع شكم، كم خوني و قابل رؤيت بودن حركات روده فوقاني از جدار نازك شكم از علائم اين بيماري در كودكان به شمار مي‌رود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران خاطرنشان كرد: اين امكان وجود دارد كه كودك مبتلا به هيرشپرونگ به دوره‌هايي از استفراغ و اسهال به شكل انفجاري و آبكي دچار شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17319s, 18q