انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران مراحل قانوني را طي نكرده است

۱۳۸۹/۰۸/۱۵ - ۱۴:۰۹ - کد خبر: 20932
انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران مراحل قانوني را طي نكرده است
سلامت نیوز: وزير سابق بهداشت گفت: انحلال دانشگاه علوم پزشكي ايران در صورتي قانوني است كه مصوبه هيئت امناي دانشگاه و شوراي گسترش آموزش پزشكي وزارت بهداشت را داشته باشد در حالي كه هيچ يك از مراحل براي اتخاذ اين تصميم ناگهاني طي نشده است.

محمد فرهادي، استاد دانشگاه علوم پزشكي ايران و رئيس گروه گوش و حلق و بيني اين دانشگاه در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: دانشگاه علوم پزشكي ايران، دانشگاه انقلاب است كه بعد از تشكيل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در سال 64 ابتدا به عنوان مركز آموزش پزشكي ايران و در سال 68 به عنوان دانشگاه علوم پزشكي ايران شكل گرفت.

وي گفت: اين دانشگاه توانست در مدت كوتاهي قوي‌ترين استادان و امكانات پزشكي را در رشته‌هاي مختلف پزشكي اعم از قلب، ارتوپدي، گوش و حلق و بيني و سوختگي گرد هم آورد و در برخي از اين رشته‌ها با دانشگاه علوم پزشكي تهران رقابت داشت و حتي مثلاً در گروه گوش و حلق و بيني قطب علمي و مرجع كشور بود.

وي افزود: اما تصميم ناگهاني انحلال اين دانشگاه باعث سرخوردگي هيئت علمي و مراكز تحقيقاتي اين دانشگاه شده است ضمن اينكه تا جايي كه بنده اطلاع دارم مراحل قانوني انحلال و ادغام اين دانشگاه شامل تصويب هيئت امناي دانشگاه و بعد از آن تشكيل و تصويب شوراي گسترش آموزش پزشكي قبل از اتخاد اين تصميم طي نشده است.

فرهادي اضافه كرد: مطابق قانون برنامه توسعه سوم و چهارم تصميم گيري درباره هر نوع تغيير و تحول در دانشگاههاي علوم پزشكي در اختيار هيئت امناي دانشگاه است كه افراد حقيقي و حقوقي مختلفي عضو آن هستند و تا جايي كه بنده اطلاع داريم شايد سالي دوبار جلسه اين شورا تشكيل مي‌شود و براي اتخاذ اين تصميم مهم چنين جلسه‌اي تشكيل نشده است.

وي ادامه داد: دانشگاه علوم پزشكي ايران حدود 12 هزار دانشجو و 5 هزار پرسنل دارد كه حدود 1500 نفر آنها هيئت علمي هستند و تصميم گيري براي تمركز مديريتي در حوزه آموزش و درمان در استان تهران مي‌توانست به شكل ديگري با كار كارشناسي و مطالعه دقيق‌تر انجام شود به نحوي كه به ماهيت اين دانشگاه كه ثمره انقلاب بود، آسيب نزند.

وزير سابق بهداشت گفت: ارتقاي رتبه دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز مي‌توانست به شكل ديگري پيگيري شود نه با قرباني كردن يك دانشگاه علوم پزشكي رقيب، ضمن اينكه توجيه براي تمركز مديريتي و كوچك كردن دولت نيز چندان قابل قبول نيست زيرا تجربه‌هاي مشابه مانند ادغام وزارت جهاد و وزارت كشاورزي و تشكيل وزارت جهاد كشاورزي نشان داد كه در عمل چنين تصميم‌هايي به بزرگ شدن و سنگين شدن سيستم منجر شد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
توان بخشی
اقای دکتر مشکل این است که میزهای دانشگاه ایران بهتر و بزرگ تر است و منظره پنجره ها عالی!! والا با مسائل علمی و اداری مشکلی ندارند. ناتوانی های علمی و عملی خود را با حمله یک شبه حل میکنند. قانون هم برای پاک سازی من و شماست نه برای این کارهای پیش پا افتاده. مگه نه ؟!
0.79715s, 19q