علائم گاز گرفتگي در سالمندان، كودكان و زنان باردار زودتر ظاهر مي‌شود

۱۳۸۹/۰۸/۱۵ - ۱۴:۲۶ - کد خبر: 20939
علائم گاز گرفتگي در سالمندان، كودكان و زنان باردار زودتر ظاهر مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز دكتر صفيه آوري مقدم، مسئول آموزش مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي در گفتگو با خبرنگار وب‌دا ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: با توجه به فصل سرما و استفاده بيشتر خانواده‌ها از وسايل گرمايي گازسوز، خانواده‌ها بايد از علايم شايع گازگرفتگي مطلع باشند و در صورت مشاهده اين علايم، اقدامات اوليه را انجام دهند.
وي ادامه داد: گيجي، كرختي مزمن، سردرد ناگهاني و بدون درد از علايم شايع گاز گرفتگي است كه افراد سالم به دليل اين كه اين علايم ديرتر در آنها بروز مي‌كند بايد كاملاً هوشيار بوده و با مشاهده اين علايم، در افرادي كه حساس‌تر هستند، سريع اقدامات اوليه را انجام دهند.
وي در پاسخ به اين پرسش كه در صورت مشاهده اين علايم چه اقداماتي بايد صورت گيرد؟ گفت: بهترين كار در مواجهه با فرد گازگرفته اين است كه با حفظ خونسردي فرد را از شرايطي كه دچار مسموميت شده خارج و درها و پنجره‌ها را سريع بازكنند و اجازه دهند اكسيژن كافي به او برسد. بايد از تجمع در كنار مريض جداً خودداري كنند زيرا اين عمل از رسيدن سريع اكسيژن به فرد جلوگيري مي‌كند.
دكتر آشوري مقدم تصريح كرد: لباس تنگي كه مانع رسيدن تنفس مناسب به فرد مي‌شود را به سرعت آزاد كنند و با 115 تماس گرفته و اجازه دهند تا آنها، اقدامات اوليه مناسب را انجام دهند. البته بايد توجه داشت اين اقدامات زماني تأثيرگذار است كه فرد مدت زمان كمي را در مواجهه با گاز باشد.
به گفته وي در بسياري از موارد كه افراد در خواب هستند و مدت زمان طولاني با گازمنوكسيد كربن قرار دارند، غلظت اين گاز سبب آسيب مغزي شديد بر فرد و منجر به يك آسيب برگشت‌ناپذير و مرگ مغزي مي‌شود.
مسئول آموزش مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي با اشاره به اين كه افرادي كه به مصدومان كمك مي‌كنند، خود نيز در معرض گازگرفتگي قرار دارند، به آنان توصيه كرد: بلافاصله در بدو ورود، درها و پنجره‌ها را بازكرده و به تهويه مناسب هوا كمك كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.87559s, 18q