كميته بررسي وضعيت معيشتي پزشكان عمومي تشكيل مي‌شود

۱۳۸۹/۰۸/۱۶ - ۱۰:۰۳ - کد خبر: 20951
كميته بررسي وضعيت معيشتي پزشكان عمومي تشكيل مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي سازمان نظام پزشكي، روز پنج شنبه 13 آبانماه جلسه شوراي هماهنگي نظام پزشكي استان خوزستان با حضور دكتر صدر، رييس‌كل، دكتر خردمند معاون پشتيباني سازمان نظام پزشكي كشور و رؤساي اعضاي سازمان‌هاي نظام پزشكي شهرستان‌هاي استان خوزستان برگزار شد.
در اين جلسه برخي مباحث و مشكلات عموم جامعه پزشكي و همچنين مسايل مرتبط با حوزه سلامت و جامعه پزشكي خاص استان خوزستان مطرح و مورد بررسي قرار گرفت.
برخي از رؤساي نظام پزشكي شهرستان‌هاي استان خوزستان، با اشاره به اجراي پايلوت طرح پزشك خانواده در اين استان، از عدم مشورت كارشناسي با مسؤولان و صاحب‌نظران حوزه سلامت اين استان در اين باره انتقاد و اظهار كردند: در حالي كه استان خوزستان در بسياري از ابتدايي‌ترين مسايل بهداشتي و درماني مشكل دارد، اجراي طرح پزشك خانواده راه حل كارشناسي و منطقي اين نيازها نيست. ضمن اينكه اجراي اين طرح پزشكان شاغل در شبكه بهداشت و درمان را كه حقوق كمي دارند از جايگاه شغلي خود به طرح پزشك خانواده مي‌كشاند و كم‌كم جاي خالي نيروهاي با تجربه و ماهر در مراكز درماني دولتي احساس مي‌شود.
اين افراد اضافه كردند كه با اجراي طرح پزشك خانواده، مشكلاتي در جذب متخصصان در شبكه بهداشت و درمان استان ايجاد شده چرا كه متخصصان نگران كاهش تعداد مراجعه بيماران، به علت اجرا شدن طرح پزشك خانواده در اين استان هستند.
دكتر صدر، رييس‌كل سازمان نظام پزشكي در پاسخ به مسايل مطرح شده درباره طرح پزشك خانواده گفت: قراردادهاي اين طرح با پزشكان و امنيت شغلي آنان و همچنين نحوه و محل تأمين اعتبار طرح پزشك خانواده دچار اشكال است كه سازمان نظام پزشكي اعتراضات و نقدهاي زيادي را در اين باره به مقامات مسؤول اعلام كرده است.
وي با اشاره به اينكه يكي از اهداف اجراي طرح پزشك خانواده، حل مشكل اشتغال پزشكان عمومي بوده، اظهار كردند: اين طرح در اشتغال‌زايي موفق نبوده است چرا كه براي اشتغال 6 هزار پزشك بيكار طراحي شده نه اينكه پزشكان شبكه بهداشت و درمان از محل خدمت خود به اين طرح منتقل شوند.
نايب رييس مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد با توجه به اينكه اجراي طرح پزشك خانواده آزمايشي است، سازمان نظام پزشكي با بررسي دقيق كاركرد اين طرح در مرحله پايلوت، انتقادات و پيشنهادات كارشناسي خود را در اين باره به نهادهاي مسؤول ارايه خواهد كرد.
در بخش ديگري از جلسه شوراي هماهنگي نظام پزشكي استان خوزستان، حاضران نسبت به افول توجه دانشجويان و پزشكان تازه فارغ‌التحصيل شده به اصول اخلاق پزشكي ابراز نگراني كردند كه دكتر صدر ضمن تأييد اين مطلب، در اين باره اظهار كرد: عده كمي از اعضاي جامعه پزشكي مرتكب خطا و تخلف مي‌شوند و در عوض اكثريت فعالان عرصه سلامت آثار منفي آن را به دوش مي‌كشند. اگر چه گاهي اوقات در ميزان تخلفات جامعه پزشكي بزرگنمايي‌هايي صورت مي‌گيرد اما بطور كلي نيازمند گسترش و تعميق هر چه بيشتر اصول اخلاق حرفه‌اي در جامعه پزشكي هستيم.
در ادامه، عده‌اي از شركت‌كنندگان در جلسه با گلايه از وضعيت نامناسب معيشتي و درآمد ناچيز بسياري از پزشكان عمومي كشور، خواستار بررسي وضعيت معيشت پزشكان عمومي كشور توسط سازمان نظام پزشكي و ارايه نتايج و راهكارهاي مناسب آن به مراجع تصميم‌گيري شدند كه در اين باره رييس‌كل سازمان نظام پزشكي اعلام كرد بزودي كميته‌اي در اين سازمان براي بررسي وضعيت معيشتي پزشكان عمومي تشكيل خواهد شد.
همچنين در اين جلسه، دكتر صدر با اشاره به گلايه برخي از حاضران درباره ديركرد پرداخت كارانه پزشكان شاغل در بخش دولتي از سوي وزارت بهداشت، گفت: اعتبارات وزارت بهداشت بسيار كم است و همين موضوع باعث شده كارانه‌ها را دير پرداخت كنند. پرداخت حقوق كم و ديرهنگام باعث شده كه پزشكان عمومي زيادي ترجيح دهند كه از شبكه بهداشت و درمان خارج و به طرح پزشك خانواده بپيوندند و همين موضوع ممكن است باعث عدم دستيابي طرح پزشك خانواده به اهداف خود از يكسو و اختلال در ارايه خدمات شبكه بهداشت و درمان از سويي ديگر شود.
وي تصريح كرد كه با ادامه اين روند بايد فكري براي حفظ پزشكان عمومي در شبكه بهداشت و درمان انجام شود كه اميدواريم با پيش‌بيني‌هاي لازم در برنامه پنجم توسعه اين اقدام صورت گيرد.
نايب رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين، با بيان اينكه اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها بر روي هزينه‌هاي درمان مردم تأثير خواهد داشت اعلام كرد: شوراي عالي نظام پزشكي مصوب كرده كه تا پايان سال تعرفه‌هاي بخش غيردولتي تغييري نكنند و تا پس از اجراي اين طرح و بررسي تأثير آن بر روي هزينه‌ها، تعرفه‌هاي جديد تعيين و اعلام شود.
وي احداث ساختمان نظام پزشكي در استان‌ها و شهرستان‌هاي مختلف كشور كه منابع و اعتبارات لازم از دستگاه‌ها و نهادهاي محلي جذب كرده باشند را از اولويت‌هاي سازمان نظام پزشكي عنوان كرد و همينطور از حمايت اين سازمان از ايجاد مقاطع تحصيلي PhD براي رشته‌هاي مختلف علوم پزشكي خبر داد.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31806s, 18q