ضرورت در نظر گرفتن مولفه های اجتماعی سلامت در مدیریت شهری

۱۳۸۹/۰۸/۱۶ - ۱۴:۴۰ - کد خبر: 20972
ضرورت در نظر گرفتن مولفه های اجتماعی سلامت در مدیریت شهری
به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب دا دکتر محمد باقر لاریجانی که در نشست شورای راهبردی سلامت شهری سخن می گفت با بیان این مطلب اظهار داشت: نحوه ارايه خدمت در تهران از جمله نبود نظام ارجاع مشكلات زيادي دارد و بايد مدل روشني براي ارايه خدمات سازمان دهي كرد.
وي افزود: در پايلوت طرح مديريت سلامت شهري به مولفه هاي سلامت توجه شده و اين نمونه بزرگتري از روشي است كه در شهرستان ها اجرا مي شود.
وی با اشاره به تكميل طرح گسترش شبكه هاي بهداشتي درماني دانشگاه گفت: در 25 سال بعد از انقلاب 30 درصد از جمعيت تهران تحت پوشش خدمات بهداشتي و درماني قرار داشت كه در 4 سال گذشته از طريق برون سپاري مراكز بهداشتي و درماني 100 درصد پوشش جمعيتي تكميل شد.
لاریجانی ادامه داد: با وجود اين كه 70 درصد اين مراكز خصوصي است اما كليه خدمات بهداشت درماني به صورت دولتي ارايه مي شود.
رييس دانشگاه علوم پزشکی با بيان اين كه با بودجه هاي دولتي سال ها طول مي كشيد كه اين طرح تكميل شود تصريح كرد: در اين شبكه ها بسياري از دانش آموختگان پزشكي و غيرپزشكي نيز مشغول به كار هستند.
دكتر لاريجاني ضمن تاكيد بر توجه به بسته هاي خدمت در اين طرح گفت: آنچه را كه نياز داريم  توسعه دهيم اين است كه در شبكه ها خدمات جديدي را (از جمله بيماري هاي غيرواگير، ريسك فاكتورها و مولفه هاي اجتماعي سلامت) تعريف كنيم.
وی با بيان اين كه در صورت اجراي اين مدل حتي مي توانيم آن را در شبكه كلي كشور نيز به اجرا درآوريم، افزود: اگر اين طرح مورد موافقت قرار گيرد با كمك شهرداري مي توانيم روند آن را تسريع كنيم.
وي با اشاره به تصويب شاخص مولفه هاي اجتماعي سلامت در شوراي عالي سلامت افزود:  پس از تكميل مراحل تصويب شاخص ها به زودي ابلاغ مي شود.
گفتنی است این جلسه با حضور دكتر لاريجاني رييس دانشگاه، دكتر امامي رضوي معاون درمان وزارت بهداشت، دكتر مصداقي نيا معاون بهداشتي وزارت بهداشت، مهندس جعفري شهردار منطقه 9، دكتر مرندي رييس فرهنگستان علوم پزشكي و عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس و  جمعي از اعضاي شوراي راهبردي سلامت شهر در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54917s, 19q