كمپ‌هاي ترك اعتياد بهزيستي و وزارت كشور زير نظر پزشك نيستند

۱۳۸۹/۰۸/۱۶ - ۱۴:۴۸ - کد خبر: 20974
كمپ‌هاي ترك اعتياد بهزيستي و وزارت كشور زير نظر پزشك نيستند
سلامت نیوز: دبير انجمن روانپزشكان ايران گفت: تعداد زيادي از كمپ‌هاي ترك اعتياد زير نظر بهزيستي و وزارت كشور خودشان مي‌گويند به هيچ عنوان زير نظر پزشك نيستند و كار درماني نمي‌كنند.

پرويز مظاهري در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت: اگر بپذيريم اعتياد يك بيماري است، ترك اعتياد درمان محسوب مي‌شود و متولي درمان طبق قانون وزارت بهداشت است.

وي افزود: بر همين‌اساس بايد مجوز مراكز درماني ترك اعتياد و سم‌زدايي توسط وزارت بهداشت داده شود كه متاسفانه وزارت بهداشت چند سال پيش قسمتي از اين وظيفه را به بهزيستي محول كرد و الان مي‌توان گفت كه در اكثر قريب‌ به اتفاق كمپ‌هايي كه با مجوز بهزيستي و وزارت كشور فعاليت مي‌كنند، درمان صورت نمي‌گيرد.

وي با بيان اينكه وزارت كشور هيچ نقش و مسئوليتي در درمان ندارد تصريح كرد: متأسفانه اگر به تعداد زيادي از اين كمپ‌ها كه تحت نظر وزارت كشور و بهزيستي است تماس بگيريم مي‌گويند به هيچ عنوان كمپ ما زير نظر پزشك نيست و كار درماني نمي‌كنيم.

مظاهري تصريح كرد: برخي از اين كمپ‌ها نيز چون غيرعلمي هستند به روش‌هاي قرون وسطايي مانند بستن معتاد و آب پاشيدن اقدام به ترك اعتياد معتادان مي‌كنند و علت استقبال خانواده‌ها از اين كمپ‌ها هزينه نسبتاً پايين آنهاست.

وي افزود: مهمترين عارضه اين كار بي‌اعتمادي معتادان و خانواده‌هاي آنان و نااميدي از درمان است چرا كه بيشتر آنها مي‌گويند فرزند خود را براي درمان به چند كمپ برديم اما درمان نشد. بنابراين مسئوليت صدور مجوز و نظارت بر كمپ‌ها را بايد به وزرات بهداشت سپرد تا هم كار علمي انجام شود و هم مردم نسبت به درمان اعتياد نا اميد نشوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.35377s, 18q