داروهاي ترك اعتياد تبليغ شده در شبكه هاي ماهواره اي سبب آسيب هاي مغزي در معتادان مي شود

۱۳۸۹/۰۸/۱۶ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 20977
داروهاي ترك اعتياد تبليغ شده در شبكه هاي ماهواره اي سبب آسيب هاي مغزي در معتادان مي شود
به گزارش سلامت نیوز دكتر علي رضا كشاورز متخصص پزشكي قانوني در اين باره گفت: اين داروها كه تركيب مشخص ندارد و به عنوان داروي گياهي و يا ساخت شركت هاي معتبر اروپايي و آمريكايي تبليغ مي شوند، مصرف كننده را دچار مسموميت مي كنند كه گاه به مرگ منجر مي شود.
وي  در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: تبليغات اين داروها درشبكه هاي ماهواره اي فارسي زبان در حالي است كه تبليغ اين داروها در كانال هاي اروپايي و آمريكايي با نظارت قوي و از سوي شركت توليد كننده و افراد متخصص صورت مي گيرد .
وي ترس جوانان از آگاهي خانواده از موضوع اعتياد، طولاني بودن مدت درمان در مراكز ترك اعتياد و مشكلات كمبود دارو را از علل افزايش تقاضا براي اين داروهاي به اصطلاح ماهواره اي ذكر كرد.
وي با بيان اينكه سالانه معتادان بسياري به علت استفاده از اين دسته از داروهاي ترك اعتياد نامرغوب جان خود را از دست مي دهند، گفت: لازم است تا مراجع قضايي و نظارتي با مشاهده شماره تلفن هاي دفاتر نمايندگي توزيع اين داروها كه در شبكه هاي ماهواره و آگهي هاي نشريات روزانه تبليغ مي شود با آنان برخورد كنند.
دكتر آرش قدوسي ديگر متخصص پزشكي قانوني نيز گفت: داروهاي ترك اعتياد كه در شبكه هاي ماهواره اي تبليغات گسترده اي دارد، براي سلامت بدن مضر بوده و توليد آنها اساس علمي ندارد.
وي، عمده تبليغات شبكه‌هاي ماهواره‌اي را گمراه كننده و سبب تشويش اذهان عمومي دانست و افزود: به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود كه معتادان و خانواده هاي آنان به بهانه ترك اعتياد، حداقل سلامت جسمي معتاد را در معرض چنين تجربياتي قرار دهند.
وي تاكيد كرد:هيچ روش شناخته شده و معتبري براي درمان اعتياد در دنيا وجود ندارد.
وي گفت: شيوه ترك اعتياد افراد بسته به نوع مصرف مواد و سابقه استفاده از مواد متفاوت است، بنابراين يك داروي به اصطلاح ترك اعتياد را نمي توان براي همه به شكل يكسان تجويز كرد.
وي، با بيان اينكه بسياري بر اين باورند كه ترك كامل اعتياد بر عهده پزشك و يا دارو است، افزود: مراكز درمان تنها ‎10درصد كار را مي‌توانند انجام دهند و روابط عاطفي خانواده و خواست فرد معتاد ، عامل اصلي ترك اعتياد است.
وي گفت : توزيع كنندگان اين دسته از داروها كه اغلب به شكل قاچاق وارد و يا در ايران ساخته مي شود، سفارشهاي خود را به شكل تلفني دريافت و در محل هاي مختلف تحويل مي دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14509s, 18q