چاپگرهاي سه بعدي در دندانپزشكي حذف درمان هاي سنتي را به همراه دارد

۱۳۸۹/۰۸/۱۶ - ۱۵:۲۰ - کد خبر: 20980
چاپگرهاي سه بعدي در دندانپزشكي حذف درمان هاي سنتي را به همراه دارد
به گزارش سلامت نیوز به نقل ا ز ايرنا از دبيرخانه كنگره هنر و تكنولوژي دندانپزشكي مدرن، دكتر نويد ناصري در آستانه برپايي اين كنگره افزود: با ورود چاپگرهاي سه بعدي به عرصه مهندسي بافت، بازسازي و جايگزين كردن بافت هاي از دست رفته بدن با حفظ كارايي، زيبايي، سازگاري و تركيب اوليه ديگر دور از ذهن نخواهد بود.
وي گفت: چاپگرهاي سه بعدي مي توانند با ساخت نمونه اي دقيق از بافت هاي تومورهاي سرطاني بيمار، قبل از جراحي هاي پيچيده، دقت بيشتري را براي جراح و مشكلات كمتري را براي بيمار بوجود آورد.
به گفته ناصري در موارد بازسازي هاي وسيع صورت و جراحي هاي پيچيده ايمپلنت، اين چاپگرها با ساخت الگويي دقيق به عنوان راهنماي بازسازي به جراح كمك مي كند و امكان توليد قطعات مشابه بافت استخوان از دست رفته را مهيا مي سازد.
وي ادامه داد: در حال حاضر اين چاپگرها در زمينه ايمپلنت و ساخت دندان هاي مصنوعي و نيز ارتودنسي با استفاده از پلاك هاي شفاف كاربرد دارد.
دبير علمي كنگره هنر و تكنولوژي دندانپزشكي مدرن يادآور شد: هم اينك در جراحي هاي فك و صورت، جراح بر اساس عكس هاي راديوگرافي، ام آر آي و سي تي اسكن و براساس ابعاد و اندازه هايي كه دقيقا منطبق با واقعيت نيست، جراحي مي كند.
وي ادامه داد: در اين حالت ممكن است لبه هاي ضايعات بدخيم تومورهاي سرطاني به طور كامل به هنگام جراحي برداشته نشود. اين در حالي است كه به كمك چاپگرهاي سه بعدي و از طريق نرم افزارهاي خاصي كه براي اين منظور طراحي شده، مي توان ابعاد دقيق ضايعه را به دست آورد.
ناصري، چاپگرهاي سه بعدي را ارمغان تكنولوژي مدرن به هنر دندانپزشكي دانست و افزود: هم اينك نوع CAD/CAM اين چاپگرها در كشور وجود دارد، اما ساير اشكال اين چاپگر در كشور فراگير نشده است.
وي ادامه داد: يكي از مقالاتي كه قرار است در اين كنگره مطرح شود، نقش و اهميت چاپگرهاي سه بعدي است كه طي روزهاي برپايي كنگره مزايا و كاربرد آن ها ارايه خواهد شد.
دومين كنگره كشوري انجمن دندانپزشكي ايران با عنوان هنر و تكنولوژي دندانپزشكي مدرن تا سال 2020 از سوي انجمن دندانپزشكي ايران (شعبه فارس) 26 تا 28 آبان ماه امسال در مجتمع باشگاهي دانشگاه شيراز برپا مي شود.
علاقه مندان به كسب اطلاعات بيشتر مي توانند به نشاني www.idafars.ir يا www.idafars.com مراجعه كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43831s, 18q