افزایش سرطان مری در کشور با مصرف نوشيدني‌هاي داغ،نمك و چربي

۱۳۸۹/۰۸/۱۶ - ۱۵:۳۵ - کد خبر: 20983
افزایش سرطان مری در کشور با مصرف نوشيدني‌هاي داغ،نمك و چربي
سلامت نیوز: يك فوق تخصص گوارش و كبد گفت: ابتلاي افراد به بيماريهاي التهابي روده افزايش يافته و در حدود 30 سال اخير روند بروز اين عوارض چند برابر شده است.

به گزارش ايسنا، دكتر همايون واحدي در نشست خبري دهمين همايش بيماريهاي گوارش و كبد ايران افزود: بيماريهاي التهابي روده به دلايل مختلفي مانند شباهت رژيم غذايي ايرانيان به كشورهاي غربي، بهبود وضعيت بهداشتي و پاكيزگي وسواس گونه، واكسيناسيون عمومي عليه بيماريهاي مختلف، نگهداري غذا در يخچال، استعمال سيگار و مصرف قرص‌هاي جلوگيري از حاملگي افزايش يافته است.

وي درباره نگهداري غذا در يخچال اظهار كرد: حدود 40 سال قبل مردم فراورده‌هاي گوشتي را به اندازه مصرف روزانه خود تهيه مي‌كردند ولي در حال حاضر آنان مواد گوشتي را در يخچال در دماي حدود 2 تا 3 درجه زير صفر نگهداري مي‌كنند و در اين درجه حرارت بعضي ميكروبها رشد مي‌كند.

وي با بيان اينكه بيماريهاي التهابي روده در جوانان بيشتر مشاهده مي‌شود، اظهار كرد: علايم اين گونه بيماريها، متفاوت است. كوليت زخمي از انواع بيماري‌هاي التهابي روده است و اسهال خوني و كاهش وزن را در پي دارد. اين گونه بيماران بايد تا آخر عمر خود اين عارضه را تحمل كنند ولي كوليت در صورت استمرار مصرف داروهاي تجويزي، قابل كنترل است.

در ادامه اين نشست دكتر اكرم پورشمس - فوق تخصص گوارش و كبد- گفت: ابتلا به سرطان سومين علت مرگ و مير در ايران است و بيماريهاي قلبي و عروقي و تصادفات در رتبه اول و دوم قرار دارند. شايعترين سرطان در ايران، سرطان معده است كه شيوع آن در نواحي جغرافيايي مختلف، متفاوت است. شيوع سرطان مري نيز همين وضعيت را دارد. به عنوان نمونه اين سرطان در شمال شرق ايران مانند استان گلستان شايع‌تر است.

وي با بيان اينكه سرطان‌هاي مري به دو نوع سلولهاي سنگفرشي و ادنوكارسينوماي تقسيم مي‌شود، گفت: سرطان سلولهاي سنگفرشي از حدود 40 سال پيش در ايران شناخته شده است و شايع‌ترين نوع سرطان مري به شمار مي‌رود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران افزود: سرطان سلولهاي سنگفرشي نسبت به حدود 40 سال گذشته، 50 درصد كاهش يافته است بنابراين در صورت كنترل عوامل محيطي مي‌توانيم ميزان ابتلا به اين سرطان را كاهش دهيم. اين نوع سرطان با ميزان فقر افراد در ارتباط است چرا كه در حدود 30 سال قبل منابع تامين آب، باران و چاه‌هاي تصفيه نشده بودند. علاوه بر آن روشهاي تهويه و سوخت مورد استفاده براي گرمايش و پخت و پز و روش نگهداري غذا نيز كيفيت پايين‌تري داشت اما تعداد مبتلايان به سرطان سلولهاي سنگفرشي با توجه به بهبود اين شرايط در سالهاي اخير كاهش يافته است.

پورشمس با بيان اينكه رفتارهاي تغذيه‌اي ايرانيان نسبت به گذشته تغييري نكرده است، اظهار كرد: استفاده از نوشيدني‌هاي بسيار داغ، غذاهاي سرخ كردني و كبابي، مصرف زياد نمك و چربي و كم استفاده كردن از ميوه‌ها و سبزي‌ها از جمله عواملي است كه باعث شده سرطان مري همچنان در ايران ديده شود. البته ميزان مصرف ميوه‌ها و سبزيجات علل اقتصادي و فرهنگي دارد.

وي افزود: هر فرد 5 تا 7 بار در طول روز بايد ميوه و سبزي مصرف كند. اين در حاليست كه در حال حاضر اين گونه عمل نمي‌شود. در مقابل مصرف مواد حاوي كافئين مانند نوشابه‌ها افزايش يافته است چرا كه نوشابه ها ارزان‌تر از آب ميوه‌ها و حتي آب معدني هستند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران خاطرنشان كرد: مشكل چاقي به شدت آزار دهنده بوده و به طور مستقيم با رفلاكس در ارتباط است. الگوي سرطان سلولهاي سنگ فرشي در دنيا تغيير كرده است كه در كشور ما نيز اين وضعيت ديده مي‌شود. البته در دهه‌هاي بعدي سرطان سلولهاي سنگ فرشي كنترل مي‌شود اما با سرطان ادنوكارسينوماي بيشتر مواجه مي‌شويم.

به گزارش ايسنا دكتر سيد محمد مهدي ناصري- دبير اجرايي كنگره دهم- در ادامه اين نشست اظهار كرد: در اين همايش كه با هدف به روز كردن اطلاعات متخصصان گوارش و كبد و پرداختن به مسايل بهداشتي برگزار مي‌شود، مهماناني از كشورهاي آمريكا و تركيه حضور پيدا مي‌كنند.

وي درباره مقالات ارايه شده در دهمين همايش بيماريهاي گوارش و كبد ايران گفت: 155 مقاله به سايت همايش ارسال شد كه از ميان آنها 130 مقاله قابل ارزيابي شناخته شد و آنها را 35 داور بررسي كردند و از ميان اين مقالات، 100 مقاله براي ارائه در كنگره به صورت پوستر پذيرفته شد .

ناصري در پايان اظهار كرد: هر روز بين 30 تا 40 مقاله در سالن جانبي همايش ارايه مي‌شود و 8 تا 16 امتياز براي بازآموزي در نظر گرفته شده است كه به حدود 20 متخصص رشته‌هاي پزشكي و پيراپزشكي داده مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.12749s, 18q