استفاده از وسايل گرمايشي استاندارد و اطمينان از سالم بودن دودكش‌ها

۱۳۸۹/۰۸/۱۶ - ۱۵:۴۱ - کد خبر: 20984
استفاده از وسايل گرمايشي استاندارد و اطمينان از سالم بودن دودكش‌ها
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت دكتر صفيه آشوري مقدم، مسئول آموزش مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا، با تأكيد بر استفاده از وسايل گرمايشي استاندارد، از مردم خواست تا از نصب اين قبيل از وسايل، توسط افراد غيرمتخصص خودداري و از گذاشتن برخي از وسايل گازسوز در مكان‌هايي از قبيل حمام و اتاق‌هاي سربسته جلوگيري كنند.
وي ادامه داد: براي پيشگيري از گازگرفتگي با منوكسيدكربن از خوب كاركردن آبگرمكن، بخاري‌هاي گازي و نفتي مطمئن شده و براي گرم كردن فضا از آوردن ذغال به داخل منزل و محيط‌هاي بسته خودداري شود.
به گفته دكتر آشوري مقدم، كنترل و انسداد منافذ مسير دودكش قبل از راه‌اندازي بخاري بهترين راه پيشگيري از بروز حوادث مسموميت به شمار مي‌رود و دقت و توجه به داغ بودن دودكش نيز، بهترين آزمايش سلامت دودكش است.
وي با اشاره به اين كه داشتن كلاهك مخصوص براي دودكش در پشت بام‌ها، براي جلوگيري از عدم بروز خاموشي بخاري و به دنبال آن انتشار گاز CO، اهميت بالايي دارد، افزود: كلاهك دودكش‌ها بايد مناسب باشد و حداقل يك متر از ديوار جانبي بام فاصله داشته و داراي كلاهك مخصوص (به شكل H) باشد.
مسئول آموزش مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي تصريح كرد: رنگ شعله بخاري و وسايل پخت و پز بايد آبي باشد و چنانچه رنگ شعله قرمز، زرد يا نارنجي باشد، حتماً نقص از سوخت‌رساني و كمبود اكسيژن در محيط است كه سريعاً بايد نسبت به رفع مشكل و تعمير وسيله گرمايي اقدام كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.29119s, 18q