وسواس بيش از حد در پاكيزگي و خوردن غذاهاي آماده شمار مبتلايان به بيماري روده را چند برابر كرده است

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 20991
وسواس بيش از حد در پاكيزگي و خوردن غذاهاي آماده شمار مبتلايان به بيماري روده را چند برابر كرده است
به گزارش سلامت نیوز دكتر همايون واحدي در نشست خبري دهمين كنگره بين المللي بيماري‌هاي دستگاه گوارش ايران كه در بيمارستان ميلاد برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود:بيماري‌هاي التهابي روده از جمله كرون و كوليت استرلوز طي 30 سال گذشته در كشور افزايش يافته به طوري كه ميزان بروز اين بيماري‌ها چند برابر شده است
وي با اشاره به نقش مصرف غذاهاي آماده و فست فودها در بروز بيماريهاي التهاب روده خاطرنشان كرد :رژيم غذايي نامناسب رايج بين خانواده ها و همچنين وسواس بيش از حد در پاكيزگي برخي افراد احتمال ابتلاء به بيماري‌هاي التهابي روده را افزايش مي‌دهد.
واحدي اظهار داشت :علت ديگر ابتلاء به اين بيماري نگهداري گوشت و مواد غذايي به مدت يك و يا چند ماه در يخچال است و با وجود دماي مناسب دو و يا سه درجه براي نگهداري گوشت و مواد غذايي ، با اين حال برخي ميكروب‌ها در آن رشد مي‌كنند.
اين فوق تخصص گوارش افزود: كشيدن سيگار و مصرف قرص ضد بارداري نيز در ايجاد اين بيماري دخالت دارد و بايد توجه داشت كه بيماري كولون و بيماري كوليت استرلوز در سنين نوجواني بروز مي كند كه در هر فردي علايم متفاوتي است .
وي افزود: علائم ابتلا به بيماري كوليت (التهاب روده زخمي )كه از دهان تا مقعد را در بر مي گيرد به صورت اسهال خوني، درد و يا انسداد شكم است اما در بيماري كولون تب و كاهش وزن ديده مي‌شود.
واحدي خاطرنشان كرد :مهم اين است كه بيمار توجيه شود كه اين بيماري‌ها تا آخر عمر باقي مي مانند و بنابراين بيماران نبايد به هيچ وجه داروهاي خود را قطع كنند.
وي گفت :در اين كنگره آموزش روش هاي درمان اين بيماري به تمامي پزشكان سراسر كشور به عنوان رسالت مهم است كه اطلاع ياد در خصوص اطلاع رساني كرد .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.291s, 19q