فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مطرح کرد

روش جدید درمان «دیستروفی عضلانی»

۱۳۹۶/۰۱/۲۱ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 209927
روش جدید درمان «دیستروفی عضلانی»

سلامت نیوز:فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: میزان موفقیت سلول درمانی در دیستروفی عضلانی از طریق تزریق وریدی سلول‌های بنیادی ارتباط مستقیمی با میزان توانایی این سلول‌ها برای حرکت از خون به عضلات دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، هر نوع اختلال رشد در بافت‌ها و اندام‌های زنده بر اثر سوء تغذیه یا نبود مواد غذایی قابل مصرف را دیستروفی می‌گویند.

این بیماری یک سلسله بیماری‌های بسیار حاد ژنتیکی پیشرونده وابسته به کروموزوم‌هاست که باعث تخریب یا اختلال در بافت ماهیچه‌ای می‌شود.

محمدکاظم بخشنده فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، در خصوص بیماری دیستروفی عضلانی گفت: دیستروفی عضلانی یک بیماری ژنتیک است که 30 نوع از انواع ارثی آن وجود دارد.

وی افزود: در همه انواع دیستروفی عضلانی، ضعف عضلانی و تحلیل عضلات نمای بالینی غالب است. علایم بالینی همه انواع دیستروفی عضلانی مشابه بوده ولی از نظر زمان شروع علایم از دوره شیرخوارگی، کودکی، نوجوانی تا دهه سوم عمر متفاوت هستند.

بخشنده گفت: شایعترین نوع دیستروفی عضلانی، بیماری دیستروفی دوشن بوده که به علت جهش در بزرگترین ژن بدن، ژن دیستروفین ایجاد می‌شود.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در پاسخ به این سوال که چه درمان‌هایی برای دیستروفی عضلانی وجود دارد، گفت: ساده‌ترین درمان در دیستروفی عضلانی، انجام کاردرمانی حرکتی در محدوده حرکتی مفاصل برای جلوگیری از سفتی یا کنتراکچر مفصلی است.

وی اضافه کرد: ژن درمانی و بعد از طی نمودن مراحل آزمایشگاهی توانسته است تأییدیه را برای دیستروفی عضلانی دوشن دریافت نماید که امروزه در اکثر کشورها موجود بوده و در حال استفاده است.

بخشنده در پاسخ به این سوال که آیا سلول درمانی در دیستروفی عضلانی کاربرد دارد، گفت: از مدت‌ها قبل به سلول درمانی در دیستروفی عضلانی به‌عنوان یک درمان طولانی مدت توجه شده است. استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماری‌هایی که درمان دیگری وجود ندارد، به‌کار می‌رود و سلول‌های بنیادی با قابلیت خاص خود می‌توانند جایگزین سلول‌های حاوی پروتئین‌های ناقص بیمار شوند.

وی، روش‌های تزریق سلول های درمانی در دیستروفی عضلانی، تزریق وریدی دانست و گفت: در این روش همانند درمان لوکمی با سلول‌های بنیادی، تزریق وریدی سلول های بنیادی انجام می‌شود. حسن این روش نیاز کمتر به تزریق مکرر و هزینه کمتر آن است، البته میزان موفقیت سلول درمانی در دیستروفی عضلانی از طریق تزریق وریدی سلول های بنیادی ارتباط مستقیمی با میزان توانایی این سلول ها برای حرکت از خون به عضلات دارد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: وقتی سلول‌های بنیادی به داخل عضلات مبتلا تزریق می‌شوند، مطمئن هستیم که سلول‌های بنیادی به محل مورد نظر رسیده‌اند ولی این روش گران بوده و زمان‌بر است، زیرا برای سلول درمانی در دیستروفی عضلانی، لازم است که به همه عضلات بدن تزریق سلول های بنیادی انجام گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه نوع سلول بنیادی برای سلول درمانی در دیستروفی عضلانی مناسب است، گفت: پرایس و همکاران دریافتند که سلول‌های ستاره‌ای، سلول‌های بنیادی بافت عضله هستند که می‌توانند به سلول‌های عضلانی بالغ تبدیل شوند و عملکرد طبیعی عضلانی را انجام دهند. برای دسترسی به سلول‌های ستاره‌ای لازم است جداسازی این سلول‌های بنیادی از عضلاتی مانند عضله دیافراگم که حاوی آنها هستند، انجام شود که پروسه‌ای بسیار سخت بوده که به علت نیاز به جراحی با میکروسکوپ است. دانشمندان توانستند در محیط آزمایشگاه سلول‌های ستاره‌ای یا همان میوبلاست را از سلول‌های بنیادی دیگر تولید نمایند.

بخشنده گفت: امروزه تحقیقات وسیعی بر روی انواع سلول‌های بنیادی مانند میبوبلاست، سلول‌های مغز استخوان و سلول‌های جنینی در حال انجام است. آنچه مهم است سهولت دسترسی به این سلول‌های بنیادی، قابلیت تبدیل این سلول‌ها به سلول‌های عضلانی و قابلیت بروز پروتئین‌های معمول عضلانی است که موجب پیچیدگی جنبه‌های مختلف این پژوهش‌ها است. مساله نهایی اینکه باید مشخص شود سیستم ایمنی بدن بیمار با کدام نوع از سلول‌های بنیادی سازگاری بیشتری دارد.

وی در خصوص عارضه مهم سلول درمانی گفت: سلول‌های بنیادی همچنانکه می توانند به سلول‌های عضلانی تبدیل شوند، امکان تبدیل به سلول‌های سرطانی را دارند که مهم‌ترین عارضه سلول درمانی در دیستروفی عضلانی است.

بخشنده اضافه کرد: سلول درمانی در دیستروفی عضلانی روشی نوین در درمان دیستروفی عضلانی است، ولی پیچیدگی های این درمان مانع از اتمام مراحل مختلف آن شده است . امید است در آینده خبرهای خوبی از سلول درمانی در دیستروفی عضلانی به اطلاع بیماران نیازمند برسانیم.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مسعود
سلام ممنون از مطلب تون از اول که دچار این بیثن مطلب بی نهایت امیدوار شد خواهش میکنم تحققق کنید و اگه درمانی تو ایران اومده ما ازش با خبر کنید،یا یک دکتر در اصفهان معرفی کنید
پیمان
من مرد ۲۲ ساله هستم اصلا نمیتونم بلند شم وضعیت خیلی بدی دارم خواهش میکنم این دارو در ایران تشکیل بدید با تشکر
رضا علی بخشی
مدت ۱۱ ساله که فرزندم این بیماری رو داره بخاطر خدا اگه راهی پیدا کردید اطلاع دهید ممنونم الان دیگه راه رفتن را هم نمیتونه انجام بده ممنونم کمک کنید
یدالله صابری
فرزندم به این بیماری مبتلاست.
امیدوارم اساتید علم بتوانند مشکل رامرتفع ومارا ازاین نگرانی نجات دهند.
1.78176s, 23q