موفقيت پژوهشگر ايراني در كشف هفت ژن جديد عامل بيماري هاي آبزيان

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۱:۱۳ - کد خبر: 20993
موفقيت پژوهشگر ايراني در كشف هفت ژن جديد عامل بيماري هاي آبزيان
به گزارش سلامت نیوز   از روابط عمومي دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات، دكتر عادل حقيقي، استاديار پاتولوژي و عضو هيات علمي واحد علوم و تحقيقات روز يكشنبه گفت: تحقيقات اوليه براي شناسايي اين ژن‌ها از سال 2006 آغاز شده و حاصل اين تحقيقات شناسايي چهار ژن عامل بيماري‌هاي سپتي سمي خونريزي دهنده باكتريايي (Aeromonas hydrophila)، فرونكلوزيس (Aeromonas salmonicida)، بيماري خونريزي دهنده سودوموناسي (Pseudomonas aeruginosa) و بيماري باكتريايي پرسينيوز (YERSINIOSIS) بود كه با موفقيت در بانك ژن جهاني به ثبت رسيد.
وي در گفتگو با ایرنا گفت: اين بيماري‌ها مربوط به آبزيان بوده و براي اولين بار ثبت ژن مربوط به آنها انجام شده كه پس از طي مراحل تاييدي، از طرف بانك ژن جهاني مورد پذيرش قرار گرفت.
حقيقي درباره بيماري‌هاي شناسايي شده ويروسي اضافه كرد: علاوه بر ژن‌هاي چهار بيماري باكتريايي ياد شده، ژن‌هاي سه بيماري مهم ويروسي IHN (infectious haematopoietec necrosis) و viral) (haemorrhagic septicaemia) VHS و SVC (spting viremia of carp نيز شناسايي و ثبت شده‌ كه مقالات مربوط به شناسايي اين ژن‌ها به ترتيب در مجله PJBS، مجله انجمن پاتولوژيست‌هاي ماهي اروپا (EAFP) و مجله AJAVA به چاپ رسيده كه همگي داراي درجه ISI است.
حقيقي افزود: تمامي اين موارد به همراهي و همكاري يك تيم تحقيقاي مشترك بين دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و سازمان دامپزشكي كشور صورت گرفته است.
عضو هيات علمي واحد علوم تحقيقات با اشاره به ثبت توالي ژن بيماري SVC (ويرمي بهاره كپور ماهيان) در بانك جهاني ژن خاطرنشان كرد: در اين تحقيق بيماري كپور ماهيان هندي وارداتي به روش Histopathologic و PCR براي اولين بار شناسايي و گزارش شده و توالي ژن مربوط به عوامل پاتوژنيك در بانك ژن جهاني به ثبت رسيد.
حقيقي گفت: ويرمي بهاره كپور ماهيان يكي از بيماريهاي مهم خانواده كپور از جمله كپور معمولي و كپور هندي است كه در اين تحقيق سه گونه جديد كپور هندي به نام‌هاي روهو، مريگال و كاتلا مورد مطالعه قرار گرفت.
وي ادامه داد: براي اولين بار اين گونه از كپور ماهيان هندي وارداتي در دو استان گيلان و خوزستان در حالت قرنطينه ذخيره‌سازي شد. عامل اين بيماري خطرناك از خانواده رابدوويريده و جنس  وزيكولوويروس و تك رشته‌اي RNA دار است كه باعث تخريب شديد بافت كليه و طحال و كبد شده و نهايتا به خونريزي شديد بافتي منجر مي‌شود.
حقيقي با بيان اين مطلب كه عمدتا مرگ و مير فراوان در درجه حرارت دمايي 10 تا 17 درصد سانتي گراد بروز مي‌كند، افزود: پس از اخذ نمونه‌هاي بافتي، با استفاده از روش اختصاصي طراحي پرايمر براي آزمايش مولكولي PCR – Nested و در ادامه پس از گرفتن باند اختصاصي مربوطه، از محصول نهايي براي آناليز سكانسينگ DNA و مقايسه آن در ژن بانك جهاني با كد دستيابي FJ711168 Accession آزمايش‌هاي تكميلي انجام شد. به موازات مطالعات مولكولي، بررسي‌هيستوپاتولوژيكي نمونه‌ها با روش استاندارد انجام شد.
وي تصريح كرد: در دو سايت مورد مطالعه در دو استان كشور كه محل استوك اوليه بودند، نمونه‌هاي مثبت آلودگي به ويروس ويرمي بهاره كپور ماهيان مورد شناسايي قرار گرفت و پس از اخذ نتايج مثبت هيستو پاتولوژي و تطبيق علايم تيپيك بيماري با نتايج آزمايش‌هاي مولكولي و با توجه به استراتژي كنترل و ريشه‌كني بيماري‌هاي اخطار كردني (OIE (Notifiable) عمليات Eradication انجام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62199s, 18q