30 درصد از ايراني ها كبد چرب دارند

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 20994
30 درصد از ايراني ها كبد چرب دارند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايرنا، دكتر رضا ملك زاده در نشست خبري دهمين همايش بيماريهاي گوارش و كبد ايران در بيمارستان ميلاد گفت: در سالهاي گذشته تصور مي شد كبد چرب بيماري بي‌ضرري است، اما تحقيقات انجام شده در سالهاي اخير نشان مي دهد اين بيماري مي‌تواند در عده‌اي از افراد به بيماريهاي كبدي و سكته قلبي منجر شود.
وي با بيان اينكه كبد چرب علامتي براي برخي از بيماريهاي مزمن است، ادامه داد: اين بيماري‌ها شايع‌ترين علل مرگ و مير در ايران محسوب مي شود به طوري كه بيماري كبد چرب و تبديل شدن آن به سيروز كبدي و در نهايت نياز بيمار به پيوند كبد فاجعه است.
ملك زاده با هشدار اينكه در جوامع ايراني افزايش چاق و پرخوري به صورت معضل اجتماعي و بهداشتي در آمده خاطر نشان كرد: در ايران چاقي و پرخوري بيش از حد و همچنين ابتلا به بيماري كبد چرب و سكته‌هاي قلبي و مغزي، در بين افراد جامعه شيوع يافته است كه درصد زيادي از آنها را جوانان تشكيل مي دهد.
وي با بيان اينكه اين بيماري قابل پيشگيري است ادامه داد: مي‌توان با رعايت رژيم غذايي مناسب و سالم ، كاهش وزن و ورزش از ابتلا به اين بيماري پيشگيري كرد.
رييس مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه بيماري كبد چرب با سونوگرافي قابل تشخيص است،‌ افزود: افرادي كه داراي كبد چرب هستند ممكن است 10 سال قبل از دچار شدن به مشكل كبدي، دچار عوارض قلبي شوند؛ چون چربي علاوه بر قلب در اندام‌هاي ديگري مانند قلب و مغز رسوب مي‌كند.
وي گفت: سن سكته‌هاي قلبي در ايران كاهش يافته و اگر بررسي كنيم مي بينيم مرگ نيمي از ايرانيان به علت سكته قلبي و مغزي است و اين افراد به طور متوسط 15 سال قبل از پايان عمر طبيعي خود از دنيا مي روند.
به گفته ملك زاده شيوه درست و صحيح زندگي، ورزش ، پياده روي و دوچرخه سواري ، عدم مصرف غذاهاي آماده و فست فودها و نمك و چربي بيش از اندازه در غذا مي تواند در پيشگيري از كبد چرب نقش بسيار مهمي ايفا كند.
رييس دهمين همايش بيماريهاي گوارش و كبد ايران اظهار داشت: صنايع غذايي در كشور بايد با توجه به سلامت مردم، محصولات خود را توليد كنند و در اختيار آنان قرار دهند.
وي همچنين گفت: مصرف فراوان ميوه و سبزيجات و به دفعات مكرر مي تواند در پيشگيري از كبد چرب موثر باشد.
ملك‌زاده خاطر نشان كرد: در گذشته مردم به دليل بيماريهاي عفوني فوت مي‌كردند در حال حاضر به دليل سكته از دنيا مي‌روند.
وي افزود: حدود 30 سال پيش نيز كشورهاي آمريكايي و اروپايي مشكل مشابه ايران داشتند، اما آنان با انجام اقدامات پيشگيرانه توانستند آن دوران را سپري كنند و به وضعيت خوبي از نظر سلامت برسند.
به گفته ملك زاده در حال حاضر سرطان، شايع ترين علت مرگ و مير در اين كشورهاست.
وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: اسهال خوني و بلغمي ، 30 سال پيش در ايران مشاهده نمي‌شد، اما در حال حاضر برخي از افراد به اين بيماري مبتلا هستند.
رييس دهمين همايش بيماريهاي گوارش و كبد اضافه كرد: تشخيص بيماري هاي جديد براي برخي از پزشكان و عدم اطلاعات كافي در باره اين بيماري ها نيازمند اطلاع رساني دقيق است كه در اين همايش سعي داريم اين اطلاعات را در اختيار آنان قرار دهيم .
ملك زاده سرطان مري را يكي از سرطان‌هاي شايع در ايران برشمرد و گفت: در منطقه تركمن صحرا و استان گلستان بالاترين ميزان شيوع سرطان مري در دنيا ديده مي‌شود.
وي ادامه داد: بيماري هپاتيت در ايران به دلايلي مانند واكسيناسيون به سرعت در حال كاهش است، ولي با اين حال بايد از رفتارهاي پرخطر مانند سوراخ كردن گوش، خالكوبي، حجامت و استفاده نادرست از سرنگ اجتناب كرد؛ چرا كه بي‌توجهي به اين امر نه تنها باعث افزايش شيوع هپاتيت بي مي‌شود بلكه ابتلا به بيماري هپاتيت سي و ايدز را نيز در پي دارد.
دهمين همايش بيماري‌هاي گوارش و كبد ايران از 18 تا 21 آبان ماه در بيمارستان ميلاد برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.11549s, 18q