مخالفت دولت و مجلس با استخدام پرستاران

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۱:۴۷ - کد خبر: 20997
مخالفت دولت و مجلس با استخدام پرستاران
به گزارش سلامت نیوز به نقل از نظام پرستاری، در ادامه بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه کشور نمایندگان مجلس در جلسه علنی یکشنبه به جذب 23 هزار پرستار و تامین نیروی انسانی برای واحدهای بهداشتی و درمانی مخالفت کردند.

در اين پيشنهاد كه از سوي حسینعلی شهرياري، انوشیروان محسني بندپي و امیر حسین قاضي‌زاده مطرح شده آمده است. دولت موظف است سالانه 15 هزار نفر از نيروهاي بهداشتي و درماني را به گونه‌اي استخدام کند كه حداقل 55 درصد آن را كادر پرستاري تشكيل دهند اما اين پيشنهاد به علت مخالفت نماینده دولت و تذكرات متعدد به تصويب مجلس نرسيد.

شهریاری: دولت بحث استخدام پرستاران را در لایحه مطرح نکرده است

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که پیشنهاد جذب سالانه 15 هزار نفر از نیروهای بهداشتی و درمانی را به صورت استخدامی در بند الحاقی به یکی از مواد لایحه برنامه پنجم توسعه کشور داده بود ، گفت: رئیس جمهور چندی پیش در مراسمی در جمع پرستاران کشور با مخاطب قرار دادن وزیر بهداشت و درمان خانم دکتر دستجردی دستور دادند که 23 هزار پرستار تا 2 ماه آینده جذب شود و پس از آن به پرستاران گفت اگر این طور نشد به من بگویید تا با وزارت بهداشت و درمان برخورد کنم.

وی افزود: این سخنان رئیس جمهور از شبکه های صدا و سیما پخش شد و میلیون ها نفر آن را دیدند این در حالی است که دولت در لایحه برنامه پنجم توسعه کشور هیچ سخنی از این جذب پرستار و نیرو در بخش بهداشت و درمان نیاورده است.

شهریاری ادامه داد: بر این اساس کمیسیون بهداشت و درمان در جلسات کمیسیون تلفیق پیشنهاد جذب پرستار برای واحدهای بهداشت و درمان را داد که در این جلسه نماینده دولت با این پیشنهاد مخالفت کرد و در کمیسیون هم ما موفق نشدیم این قول رئیس جمهور را در لایحه برنامه پنجم بیاوریم بنابراین تلاش کردیم به صورت ماده الحاقی به لایحه آن را مربوط کنیم.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس همچنین از نماینده دولت خواست تا با این بند الحاقی و مکلف کردن جذب نیروی انسانی در وزارت بهداشت مخالفت نکند چرا که این موضوع در پی دستور رئیس جمهور در جمع پرستاران است و ایشان نیز از قبل با این دستور نظر موافق خود را اعلام کردند.

ادياني‌راد اخطار قانون اساسي وارد کرد

در ادامه جلسه سید علی اديانی‌راد، نماينده مردم قائم شهر نيز با استناد به اصل 126 قانون اساسي در اخطاري، گفت: این پیشنهاد مغایر با این اصل قانون اساسی است و ما هم قبول داریم که بخش بهداشت و درمان با کمبود نیروی انسانی و پرستار مواجه است اما این موضوع نباید در برنامه پنجم توسعه کشور آورده شود بلکه باید در بودجه کشور لحاظ شود.

 وی  اظهار داشت: بر اساس اين امر رئيس‌جمهور مسئوليت امور برنامه و اداري و استخدامي كشور را مستقيماً بر عهده دارد و مي‌تواند اداره آنها را به عهده ديگري واگذار كند.

وي در ادامه پيشنهاد كميسيون بهداشت براي الحاق يك بند به ماده 43 كه درخصوص استخدام پرستاران بود را خلاف قانون اساسي دانست و گفت: اين نوع نگرش به استخدام با اصل 126 قانون اساسي مغاير است.

به گزارش خبرنگار نظام پرستاری در اصل 126 قانون اساسی آمده است رئیس جمهور ماموریت اصلی برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور را مستقیما بر عهده دارد و می تواند اداره آنها را به عهده دیگری بگذارد.

تذكر آئين‌نامه‌ای رئیس مرکز پژوهش های مجلس

توكلي، رئیس مرکز پژوهش های مجلس و نماينده مردم تهران در تذكري آئين‌نامه‌اي و در مخالفت با پیشنهاد شهریاری، گفت: بنده به اين موضوع معتقدم كه تعداد پرستاران در كشور كم است اما از آنجا كه براي استخدام سالانه 15 هزار نفر نيروي بهداشتي - درماني برآورد دقيقي نشده است بهتر است تكليفي اين‌چنيني بر عهده دولت گذاشته نشود.

وی افزود: این اقدام موجب می شود که تکالیف سنگینی بر دوش دولت بار شود که این مغایر با توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه در برنامه پنجم توسعه کشور بار مالی اضافی بر دولت تحمیل نشود، است. بنابراین بهتر است تکلیف استخدام را به عهده خود دولت بگذاریم و دولت پس از انجام جمع بندی به این نتیجه برسد.

توکلی تصریح کرد: بنده در آن هيئتي كه براي موضوع لايحه برنامه پنجم كه خدمت مقام معظم رهبري رسيده بودند حضور داشتم كه ايشان تاكيد كردند كه در بررسي برنامه بار مالي بر دوش گذاشته نشود.

ابوترابي‌فرد كه رياست جلسه را بر عهده داشت اين تذكر را وارد دانست و گفت: بنده نيز در محضر مقام معظم رهبري شاهد بودم كه ايشان تاكيد داشتند نبايد بار مالي خارج از توان دولت گذاشته شود که این موضوع را همکاران در رأی خود مورد توجه قرار دهند.

تذکر خباز و  یادآوری وعده رئیس جمهور در مورد استخدام پرستاران

در ادامه این جلسه محمد رضا خباز، نماینده مردم کاشمر و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اعلام تذکر آیین نامه ای در موافقت با پیشنهاد رئیس کمیسیون بهداشت و درمان گفت: این بند الحاقی برای تحقق گفته رئیس جمهور در جمع پرستاران است چرا که ایشان از یک طرف می گویند 23 هزار نفر استخدام کنید و از طرفی دیگر این ماده استخدامی را در برنامه پنجم نمی آورند و ما به عنوان نمایندگان مجلس و کسانی که مستقیم با مردم سر و کار داریم موظفیم این کار را انجام دهیم و این اقدام بار جدیدی به دولت تحمیل نمی کند بلکه قولی است که رئیس جمهور داده و همه مردم آن را شنیده اند.

وی افزود: علت مطرح شدن اين پيشنهاد وعده رئيس‌جمهور در جمع پرستاران براي استخدام آنها بود كه اكنون هنگامي كه مجلس مي‌خواهد خواسته رئيس‌جمهور را براي رفع مشكل وزارت بهداشت و درمان مطرح كند مي‌گوييم كه مقام معظم رهبري فرموده بار جديد مالي‌ را به دولت تحميل نكنيد.

وی ادامه داد: قرار نيست ما بار جديد مالي به دولت تحميل كنيم. اين وعده‌اي است كه دولت به مردم داده و مردم نيز از نمايندگان توقع تحقق اين وعده را دارند. مردم یقه نماینده مجلس را می گیرند و از نماینده مجلس می خواهند که این قول رئیس جمهوری را پیگیری کنند.

خباز با مخاطب قرار دادن ابوترابی فرد گفت: از یک طرف رئیس جمهور قول می دهد که 23هزار نفر را استخدام کند و از طرف دیگر شما می گویید که مقام معظم رهبری فرموده است بار جدیدی به دوش دولت تحمیل نکند در حالی که مجلس هیچ بار جدیدی را تحمیل نمی کند.

ابوترابی فرد گفت: دولت در مخالفت خود به تذکر شما اشاره می کند. اگر دولت سیاست استخدام داشته است آن را در برنامه پنجم لحاظ می کرد و حال که چنین کاری را نکرده است به این معناست که سیاست چنین کاری را نداشته است و بهتر است نمایندگان در چارچوب آنچه که زمینه افزایش بار مالی دولت را فراهم نمی کند و در چارچوب توانایی ها و ظرفیت های کشور است عمل کنند.

در ادامه  شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان خطاب به ابوترابی گفت: شما قسم یاد کردید که بی نظر باشید اما رسماً به عنوان مخالف صحبت کردید.

رئیس کمیسیون بهداشت بار دیگر تاکید کرد: رئیس جمهور بدون دلیل و منطق دستور استخدام پرستار را نمی دهد و ایشان قول داده اند و ما باید فضایی را فراهم کنیم که این قول محقق شود.

وی تصریح کرد: نماینده دولت بگوید رئیس جمهور قول داد اما ما عمل نمی کنیم. ما نمی توانیم پاسخ بیماران، مردم و پرستاران را بدهیم.

نماینده دولت مخالفت خود را اعلام کرد

در ادامه این جلسه محمد قاسم حسینی، معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به عنوان نماینده دولت مخالفت خود را با استخدام پرستاران و الحاق ماده ای که به این موضوع می پرداخت اعلام  کرد و گفت: زمینه های لازم برای استخدام 23 هزار نفر پرستار در حال فراهم شدن است و نیازی نیست که این موضوع در لایحه برنامه پنجم توسعه کشور آورده شود.

وی افزود: ما ابتدا به دلیل ابهامات موجود در متن این پیشنهاد تصور می کردیم مورد پذیرش قرار نگیرد. هیچ گونه عدد و رقمی در این پیشنهاد ذکر نشده و در مورد منابع مالی آن نیز ابهام وجود دارد.

معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گفت: در پاسخ به دوستانی که به طور مکرر به فرمایشات رئیس جمهوری اشاره می کنند باید بگویم دولت بر اساس قوانین برنامه، مجوزهایی را برای استخدام در اختیار دارد که توزیع آن در بین دستگاه ها و بخش های مختلف بر اساس این برنامه بر عهده هیئت وزیران است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری باید وابستگی دولت به هزینه های نفت کم شود و در همین لایحه برنامه پنجم باید 2 درصد بودجه های جاری دولت به صورت سالیانه کسر شود. پس دولت منابع مالی جذب این 88 هزار نفر را باید از کجا تأمین کند.

نماینده دولت افزود: از سوی دیگر بر اساس اصل 126 قانون اساسی مسئولیت امور نیروی انسانی و تشکیلات و استخدام با شخص رئیس جمهوری است که قول رئیس جمهور به پرستاران در آن چارچوب است و ان شاءالله عمل خواهد شد.

وی تأکید کرد: ما نباید تعداد استخدام ها و اعداد و ارقام را به برنامه پنجم بکشانیم چرا که دست دولت بسته می شود و مغایر با اصل 126 قانون اساسی است. بنابراین دولت با آن مخالف است.

مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق نیز با مخالفت در زمینه بند الحاقی مبنی بر استخدام پرستار و نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان گفت: این موضوع ماهیت برنامه ای ندارد و بیشتر به بودجه مربوط است.

پس از این موارد، بند الحاقی پیشنهادی از سوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در صحن علنی به رای گذاشته شد که نمایندگان مجلس با آن موافقت نکردند.

به گزارش نظام پرستاری، بر اساس بند الحاقی پیشنهادی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دولت موظف می شد تشکیلات نیروی انسانی مربوط به واحدهای بهداشتی و درمان را بر اساس شبکه گسترش خدمات بهداشتی و درمانی کشور و سطح بندی خدمات درمان بستری بر مبنای درآمد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تامین و اعتبار مربوطه را در برنامه سالانه به گونه ای در نظر گیرد که تا پایان برنامه پنجم برای کل نیروها به ازای هر تخت پرستاری به رقم 2 و برای پرستاران به رقم 1.3 نفر به ازای هر تخت بیمارستانی دسترسی پیدا کند.

بر این اساس همچنین دولت موظف می شد بودجه سالانه ناشی از اجرای این قانون را با اولویت مناطق محروم تامین کند.

در این بند الحاقی همچنین آمده بود در اجرای حکم فوق دولت موظف است سالانه 15 هزار نفر از نیروی بهداشتی و درمانی را به گونه ای استخدام کند که حداقل 55 درصد آن را از کادر پرستاری تشکیل دهد. همچنین به منظور اجرای قانون ارتقاء بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت دولت موظف می شد در سال اول اجرا برنامه 23 هزار نفر نیروی بالینی را استخدام کند این مجوز استخدامی ویژه اجرای قانون ارتقاء بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت بوده و مستقل از مجوز استخدام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه پنجم توسعه کشور است.
به گزارش نظام پرستاری، 30 فروردین امسال رئیس جمهور در جمع پرستاران خطاب به وزیر بهداشت و درمان گفت: شما می‌توانید آگهی استخدام 23 هزار پرستار را از فردا اعلام کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.60875s, 18q