عطاري‌ها آزادانه و غير قانوني دارو تجويز مي‌كنند

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 20999
عطاري‌ها آزادانه و غير قانوني دارو تجويز مي‌كنند
به گزارش سلامت نیوز رسول ستوده منش در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: در قرص‌هاي شيميايي موجود پزشكان مي‌دانند دقيقاً چند ميلي‌گرم داروي مؤثر وجود دارد و اگر عارضه‌اي پيش آمد مي‌توان آن را شناخت و درمان كرد اما سؤال اين است آيا مي‌توان گفت در يك مشت گياه دارويي چند ميلي‌گرم داروي مؤثر وجود دارد يا دم كرده و غير دم‌كرده‌اش چقدر با هم فرق مي‌كند.

وي افزود: متأسفانه مردم فكر مي‌كنند چون داروهاي گياهي از گياه تهيه شده‌اند مضر نيست اما بايد در نظر داشت كه ماده مؤثره تمام داروهاي شيميايي هم از گياه توليد مي‌شود.

ستوده منش تصريح كرد: موارد بسياري در بيمارستان‌ها ديده شده است كه بيماران به علت مصرف بيش از حد و غير قابل كنترل داروهاي گياهي دچار مسموميت با سرب يا نارسايي كبد شده‌اند.

عضو مركز تحقيقات گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر عطاري‌ها خيلي آزاد مانند افرادي كه قاچاقي طبابت مي‌كنند و پزشك نيستند در اطراف ما فعاليت مي‌كنند، داروهاي متفاوت گياهي كه اصلا مجاز به تبليغ آنها نيستند به عنوان درمان تجويز مي‌كنند اما نظارت جدي روي آنها انجام نمي‌شود.

ستوده‌منش با بيان اينكه اين نظارت بايد از طرف وزارت بهداشت انجام شود خاطر نشان كرد: در حال حاضر مشكل اين است كه وزارت بهداشت اعلام مي‌كند مسئول نظارت بر عطاري‌ها ما نيستيم كه اين نكته را بايد در نظر داشت نظارت بر عطاري‌ها نه وظيفه نيروي انتظامي است و نه يك كار قضايي بلكه بايد با يك كار علمي و متقن از طرف وزارت بهداشت خطر اين عطاري‌ها به مراكز قضايي و انتظامي تفهيم شود تا جلوي آنها گرفته شود.

وي يادآور شد: البته پزشكان امروز از داروهاي گياهي غافل نيستند اما اينكه به عنوان مثال برگ اكاليپتوس به صورت خوراكي تجويز مي‌كنند كه با اين وجود به شكل سم مي‌شود يا داروهايي با عوارض بالا تجويز مي‌كنند اصلاً صحيح و علمي نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17923s, 18q