هدف اصلی ویروس ایدز،تضعیف سیستم ایمنی بدن است

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 21006
هدف اصلی ویروس ایدز،تضعیف سیستم ایمنی بدن است
به گزارش سلامت نیوز دکتر مينو محرز عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران  گفت: ويروس ايدز پس از اين که وارد بدن شد، مسير تقريبا مشخصي را طي کرده و پس از تکثير به تدريج سيستم ايمني را ضعيف مي‌کند.

وي تصريح کرد: مراحل مختلفي از زمان ورود ويروس و ايجاد مرحله پيشرفته‌اي که به آن ايدز مي‌گوييم، وجود دارد که به طور متوسط 5 تا 10 سال طول مي‌کشد. در ابتداي عفونت عده کمي بيماري حاد عفوني پيدا مي‌کنند که علايمي مانند تب، بزرگي غدد لنفاوي، عرق شبانه، دانه‌هاي پوستي، سردرد، سرفه و نيز علايمي مانند آنفلوانزا يا سرماخوردگي معمولي دارند. با توجه به اين که تغييرات سرمي در اين مرحله هنوز رخ نداده اغلب ابتلا در اين زمان تشخيص داده نمي‌شود.

دکتر محرزدر گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا واحد علوم پزشکي ايران تاکيد کرد: تکثير ويروس تا حدي وضعيت ثابتي دارد اما بعد از مدتي که تکثير آن تشديد پيدا مي‌کند، سيستم ايمني ضعيف‌تر و بدن به عفونت‌هاي فرصت طلب مستعد مي‌شود. بروز ساير عفونت‌ها هم در تشديد تکثير ويروس موثر هستند و ميزان بروز علايم به ميزان سرکوب سيستم ايمني و درمان با داروهاي ضد رترو ويروسي نيز بستگي دارد.

وي تاکيد کرد: هنگامي مي‌توان ايدز را تشخيص داد که فرد HIV مثبت، سندرمي را که مشخص کننده سرکوب ايمني شديد است، پيدا مي‌کند يعني بيماري‌ها و مشکلات مشخص باليني که در ايدز شايع هستند. اين بيماري‌ها بيشتر شامل عفونت‌هاي فرصت طلبي هستند که در افراد با سيستم ايمني سالم ديده نمي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17168s, 18q