هيچ مقام‌دولتي نمي‌تواند در برابر دستور رئيس‌جمهور براي استخدام پرستاران بايستد

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۳:۲۴ - کد خبر: 21013
هيچ مقام‌دولتي نمي‌تواند در برابر دستور رئيس‌جمهور براي استخدام پرستاران بايستد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مرضيه وحيد دستجردي امروز (دوشنبه) در همايش بررسي مسائل پرستاران در تالار وزارت كشور در جمع مسئولان پرستاري كشور و نمايندگان كميسيون بهداشت مجلس افزود: وزارت بهداشت قطعاً دستور رئيس جمهوري در روز پرستار امسال مبني بر استخدام 23 هزار پرستار را اجرا مي كند و هيچ فردي در دولت نه در حد وزير و نه در حد معاون رئيس جمهوري نمي‌تواند در برابر دستور رئيس جمهوري براي استخدام پرستاران ايستادگي كند.

وي ادامه داد: همه مسئولان دولت بايد كمك كنند كه استخدام پرستاران اجرا شود اما ما براي استخدام پرستاران نياز به مجوز قانوني داريم كه بايد مجلس يا در صورت طرح يا در برنامه توسعه تصويب كند.

وحيد دستجردي گفت: همه مسئولان كشور به زحمات پرستاران و مشكلات آنها آگاه هستند، پرستاران جزء مهم تيم سلامت در كشور هستند اما بايد مسائل پرستاران با نگاه علمي، كارشناسي و همكاري همه صاحب‎نظران در دولت، مجلس و سازمان نظام پرستاري حل شود.

وي افزود: پرستاران ايران جزء موفقترين پرستاران دنيا هستند و به هر كشوري كه رفته‌اند دانش و مهارت آنها مورد تجليل قرار گرفته است و موفق بوده‌اند. در سالهاي اخير هم برخي مطالبات پرستاران محقق شده است و هم ديدگاه مردم نسبت به پرستاران بهتر شده است. با اين وجود هنوز در شرايط ايده آل نيستيم و همه بايد براي ارتقاي جايگاه پرستاران كمك كنيم، رئيس جمهوري هم براي حل اين مشكلات حمايت بي چون و چرا دارد.

وزير بهداشت گفت: بررسي‌هاي ما در وزارت بهداشت نشان مي‌دهد كه حل مشكلات نظام پرستاري نيازمند همكاري و همكاري نزديك بين‎بخشي بين دستگاه‌هاي مختلف،‌فرهنگ سازي در جامعه و همكاري خود جامعه پرستاري است.

وحيد دستجردي افزود: هر روز تخت‌هاي بيمارستاني جديد در كشور اضافه مي‌شود، در زمان حاضر بيش از 11 هزار تخت بيمارستاني آماده داريم كه بايد افتتاح شوند اما چون نيروي پرستار و كادر كافي نداريم هنوز اين مراكز را راه‌اندازي نكرده‌ايم، هزار تخت بيمارستاني جديد هم امسال آماده مي‌شود كه نياز به كادر جديد پرستاري دارند.

وي ادامه داد: همزمان طرح پزشك خانواده هم در شهرها اجرا مي‌شود كه در تيم سلامت پزشك خانواده نيز به پرستار نياز داريم با اين حساب نه تنها بخش دولتي به 23 هزار پرستار براي تكميل كادر بيمارستاني خود نياز دارد بلكه اين نياز به مراتب بيشتر است. ما در مجموع در وزارت بهداشت به 90هزار نيروي جديد نياز داريم كه حداقل 50 هزار نفر آنها بايد پرستار باشند.

* 23 هزار پرستار بيكار در كشور نداريم

وي گفت: اما مشكل اينجاست كه ما اگر همين امروز بخواهيم 23 هزار پرستار را استخدام كنيم، پرستار بيكار جوياي كار نداريم، ممكن است تعدادي پرستاران قراردادي فعلي بيايند و ر‎سمي شوند اما نيروي زيادي به مجموعه اضافه نمي‌شود بنابراين ما در تربيت نيروي پرستار مشكل داريم.

وي افزود: صاحب‌نظران عرصه پرستاري نظر كارشناسي بدهند كه چه‎كار كنيم، آيا ظرفيت دانشكده‌هاي پرستاري موجود را افزايش دهيم، دانشكده هاي پرستاري جديد ايجاد كنيم، آيا پذيرش بومي داشته باشيم يا كلي پذيرش كنيم؟ و به هر حال مسئله تربيت پرستار جديد به هر نحو ممكن براي تكميل كادر مراكز درماني و بهداشتي كشور يك مسئله مهم است كه نبايد ناديده گرفته شود.

وزير بهداشت ادامه داد: ما اكنون به شدت براي جبران نيروهاي پرستار بازنشسته و تأمين كادر پرستاري مراكز درماني جديد به پرستار نياز داريم و تا زماني كه اين نيروها تأمين نشود اجازه افتتاح مراكز جديد را نداده‌ايم زيرا بايد بار اضافه به پرستاران موجود تحميل شود كه غير قابل تحمل است.

وحيد دستجردي اضافه كرد: مطالبات پرستاري كاملاً مشخص است و مسئله پيچيده‌اي نيست، يكي از مسائل رفع كمبود پرستاران است، براي رفع اين مشكل ما قانون ارتقاي بهره‎وري را داريم كه با همكاري مجلس و بعد از اينكه لايحه دولت را تصويب كردند در فروردين 88 تصويب شد و دي 88 نيز وزارت بهداشت آيين‎نامه آن را ابلاغ كرد.

وي گفت: بر اساس آن نيز رئيس جمهوري در روز پرستار دستور استخدام 23 هزار پرستار را صادر كرد اما اين كار بعداً با مخالفت ديوان محاسبات مواجه شد و بعد از آن كميسيون تلفيق مجلس نيز مسائلي را مطرح كرد بنابراين ما براي استخدام پرستار نياز به مجوز استخدام داريم كه يكي از راههاي آن تصويب يك طرح فوريتي در مجلس است يا اينكه در برنامه توسعه پنجم در صحن علني مجلس تصويب شود.

وي افزود: از نظر پست خالي نيز وزارت بهداشت اكنون حدود 80 هزار پست خالي دارد و از طرفي به 90 هزار نيروي جديد نياز دارد كه 30 هزار نفر آن بايد نيروهاي خدماتي مانند نگهبان و باغبان باشد و 50 هزار نفر ديگر آن كادر تخصصي و اين در حالي است كه وزارت بهداشت براي تكميل كادر پرستاري بيمارستان‌هاي كشور حداقل به 50 هزار پرستار جديد نياز دارد كه بايد طي يك برنامه زمان بندي شده جذب شود.

* افزايش اضافه كار جديد پرستاران از مهر پرداخت مي‌شود

وي ادامه داد: تا زماني كه مسئله استخدام پرستاران حل شود و مجوزهاي قانوني آن اخذ شود فعلاً در دولت بحث پرداخت اضافه كار به پرستاران مطرح شده است كه معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري قول داده اعتبار آن را از مهر امسال به وزارت بهداشت بدهد كه از اين ماه مبلغ آن در فيش حقوقي پرستاران وارد مي‌شود و به پرستاران پرداخت مي‌شود.

وي گفت: در اين زمينه نيز نظرسنجي وزارت بهداشت نشان داد كه 90درصد پرستاران خواهان كاهش ساعت كاري و 10 درصد خواهان دريافت اضافه كار هستند.

وي اضافه كرد: در زمينه تعرفه گذاري خدمات پرستاري نيز با همكاري سازمان نظام پرستاري برنامه ريزي هاي كارشناسي انجام شده اما براي اجراي آن نيازمند تصويب شوراي عالي بيمه خدمات درماني هستيم اما تا آن زمان اين برنامه را در چند بيمارستان تهران اجرا مي‌كنيم تا اشكالات اجرايي آن مشخص شود و هنگام ابلاغ كشوري با مشكل مواجه نشويم.

وزير بهداشت ادامه داد: مسئله ديگر بحث امنيت شغلي پرستاران است كه متأسفانه در يك ماه اخير شاهد بروز مشكلاتي براي چند پرستار و همچنين چند پزشك در شهرهاي مختلف بوديم كه متأسفانه حركات زشتي بود اما به هماهنگي كه با نيروي انتظامي انجام شده قرار است اقدامات ويژه اي در استان ياسوج و اقدامات كلي ديگر در سراسر كشور براي كاهش اين نوع مسائل انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14833s, 18q