سلامت روان جزء اولويت‌هاي وزارت بهداشت نيست

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 21016
سلامت روان جزء اولويت‌هاي وزارت بهداشت نيست
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري فارس، همايون اميني دبير دومين همايش سالانه روانپزشكان ايران كه 2 تا 5 آذر در سالن همايش‌ها بيمارستان ميلاد برگزار مي‌شود گفت: دومين بار بيماري‌ها در كشور مربوط به بيماري‌هاي رواني است اما متاسفانه در سياستگذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي كلان در بخش‌هاي مختلف از جمله بخش سلامت، چه از جهت منابع انساني و چه از جهت تخصيص اعتبارات مالي سلامت روان در اولويت نيست.

وي تصريح كرد: متأسفانه مانند همه كشورها، حدود 21درصد افراد جامعه ما به انواع بيماري‌هاي رواني مبتلا هستند. اين بيماري‌ها به طور مستقيم بر عملكرد فرد تاثير‌گذار است و مستقيم و غيرمستقيم اقتصاد و سلامت جامعه را نيز تحت تاثير قرار مي‌دهد. پس به تناسب موضوع بايد وزارت بهداشت و بخش‌هاي ديگر مانند آموزش و پرورش به اين موضوع توجه لازم صورت گيرد.

اميني افزود: اگر چه وزارت بهداشت قدم‌هايي در اين رابطه برداشته است ولي تا شرايط مطلوب فاصله زيادي مانده است.

وي تأكيد كرد: در خصوص پيشگيري اوليه از اختلالات رواني در كشور نيازمند يك كار منسجم و پايدار در طول زمان هستيم كه يكي از آنها آموزش مهارت‌هاي زندگي است و اين كار ممكن است سالها به طول بينجامد و در پيشگيري ثانويه و ثالثيه هم نياز به ارائه خدمات جامعه نگر داريم.

اميني گفت: بيمه‌ها تمايلي براي تحت پوشش قرار دادن انواع روان درماني‌ها ندارند و به سختي هم داروهاي جديد را تحت پوشش قرار مي‌دهند.

وي افزود: بيمه‌ها فقط خدمات دارويي و بستري را در بخش دولتي آن هم به شكل محدود تحت پوشش قرار مي‌دهند و روان درماني‌ها، خدمات مشاوره و بسياري از اقدامات درماني غيردارويي تحت پوشش نيست در حالي كه اين خدمات ضروري است كه تحت پوشش قرار گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88996s, 18q