واکسن نوترکیب وسیع‌الطیف آنفلوآنزا هنوز در سطح تحقیقات است

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۴:۴۰ - کد خبر: 21017
واکسن نوترکیب وسیع‌الطیف آنفلوآنزا هنوز در سطح تحقیقات است
دکتر عبدالحسین دلیمی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار علمی ایرنا ضمن تایید فعالیت پژوهشگران این موسسه برای تولید چنین واکسنی تاکید کرد: این تحقیقات هنوز به اتمام نرسیده است و در مرحله یک پروژه تحقیقاتی است.
برخي منابع خبري امروز از ساخت و تولید واکسن نوترکیب وسیع‌الطیف آنفلوآنزای نوع A بر پایه ژن نوترکیب «M2e-HSP70» در موسسه تحقيقات رازي خبر داده بودند.
دلیمی با تکذيب اين خبر گفت: به محض اتمام تحقیقات بر روی این واکسن، نتایج آن به طور رسمی و از طریق رسانه های گروهی به اطلاع عموم رسانده خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
دكتر سيد محمود ابراهيمي
ضمن اعتراض به انعکاس اظهارات غیر واقعی آقای دکتر دلیمی ریاست محترم موسسه رازی در سايتهاي ايرنا و سلامت نيوز به انعكاس خبری ايسنا در ساخت موفقیت آمیز واکسن آنفلونزای نوترکیب وسیع الطیف و در جهت کم رنگ جلوه دادن مغرضانه این موفقیت حاصله و با وجود مدارک مستند پیوستی به اطلاع می رساند:
1) در متن انتشاری از سایت خبری ایسنا صرفاً موفقیت در فاز Preclinical Study در حیوان آزمایشگاهی (موش) و ورود به فاز یک انسانی توسط مجری اصلی طرح آقای دکتر ابراهیمی مورد ادعا می باشد.
2) در این انعکاس خبری از ایسنا، مجری طرح اعلام نموده است که حاضر است با مستندات علمی حاصله با محققان مربوطه داخلی و خارجی به بحث علمی بپردازم. حال نیز اعلام می نمایم که حاضريم از طریق ارگانهای رسمی واکسن ساخته شده را در اختیار محققان بگذارم تا کارائی آن در مقایسه با واکسنهای وارداتی مجدداً مورد ارزیابی قرار گیرد. قابل توجه به اینکه روز شنبه 22/8/89 مجدداٌ درمقایسه با گروه کنترلی، قصد چالش نمودن موشهای ایمن شده با واکسن ساخته شده مورد نظر در حال اجراست، وزارت بهداشت یا ارگانهای ذیربط میتواند نماینده علمی جهت رصد نمودن این فعالیت معرفی نماید.
3) فعالیت مورد نظر نتیجه یک پروژه نیست که دکتر دلیمی ریاست موسسه رازی بصورت هدفمند و در جهت کم رنگ نشان دادن این موفقیت اظهار داشته اند، بلکه این موفقیت در ساخت واكسن آنفلونزا نتیجه بیش از 18 پروژه زیر طرح و بصورت فعالیت شبانه روزی می باشد ، که نتایج آن مرحله به مرحله در قالب مقالات تحقیقی در ژورنالهای معتبر بین المللی انعکاس یافته است. نتایج حاصله در فاز Preclinical Study نیز در قالب چندین مقاله جهت چاپ در حال تنظیم می باشد.
4) متاسفانه بعد از انعکاس دقیق و واقعی ساخت واکسن آنفلونزا نوترکیب در کشور توسط سایت خبری ایسنا، چندین سایت خبری ، رادیوئی و تلویزیونی قصد مصاحبه نموده اند که حوزه مدیریت بصورت مغرضانه عدم همکاری نموده است.

5) سایت خبری ایسنا از بعد اهمیت موضوع و بر اساس مستندات دقیق و بعد از انتشار جهانی این موفقیت در قالب مقاله مروری در آمریکا، بر اساس وظایف اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی به انعکاس ساخت واقعی واکسن آنفلونزا پرداخته است. لذا سایت خبری ایرنا حق کم جلوه دادن موضوع یا تکذیبیه موفقیت حاصله نداشت ، بلکه قانوناً سایت ایسنا که انتشار دهنده واقعی این خبر بود باید در این مورد تصمیم گیری می نمود.

در پایان اصل خبر انتشار یافته در سایت ایسنا که توسط مجری طرح مادر ساخت واکسن نوترکیب آنفلونز وسیع الطیف انتشار یافت عین حقیقت است و مجری طرح تقاضای سخنرانی علمی در حضور محققان و داوران علوم مربوطه با ارائه مدارک مستند حاصله از نتایج Preclinical Study در حیوان آزمایشگاهی را می نماید.
0.50834s, 20q