وزير بهداشت: جمعيت زنان ميانسال رو به افزايش است

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۵:۰۱ - کد خبر: 21023
وزير بهداشت:  جمعيت زنان ميانسال رو به افزايش است
سلامت نیوز: وزير بهداشت عنوان كرد: جمعيت زنان ميانسال كه هم‌اكنون 18 ميليون نفر هستند به سرعت رو به افزايش است.

به گزارش ايسنا، دكتر مرضيه وحيد دستجردي درباره نقش زنان در سلامت خانواده گفت: زنان تضمين كننده سلامت خانواده بوده و مديريت سلامت خانواده از واكسيناسيون كودكان گرفته تا تغذيه نوجوانان و كاستن استرس بزرگترها و ارائه خدمات به سالمندان به عهده آنهاست.

وي با بيان اين كه بررسي‌ها نشان داده است كه نرخ مرگ ومير كودكاني كه مادرشان را از دست‌ داده‌اند، افزايش قابل توجهي داشته است، گفت: مرگ مادر نه فقط به دلايل مرتبط با بارداري و زايمان، بلكه به دلايل ديگر نيز به همان اندازه براي خانواده فاجعه‌آميز و در تمامي ابعاد، دردناك و جبران‌ناپذير است.

وزير بهداشت درخصوص تأثير سلامت مادران بر سلامت ساير گروه‌هاي سني در خانواده‌ها گفت: انتقال بيماري از مادر به جنين، اثر سوء‌تغذيه و ديابت و فشارخون مادر بر جنين، اثر استعمال دخانيات توسط مادر بر سلامت جنين و ساير افراد خانواده، توجه به يادگيري رفتار در خانواده و نقش مادر در شبكه يادگيري اجتماعي، آثار رفتارهاي زنان و مادران بر جنبه‌هاي مختلف سلامت و بيماري و تأثير آن در فرهنگ رفتاري همه اعضاي خانواده از مهمترين نتايج تأثير سلامت يا عدم سلامت مادر بر خانواده است.

بنا بر اعلام وبدا دكتر دستجردي ادامه داد: براساس سرشماري سال 85، زنان در همه گروه‌هاي سني 34 ميليون نفر، يعني حدود 48 درصد جمعيت كشور هستند. طبق بررسي‌ها قاعده پهن هرم سني جمعيت در كشورهاي جواني مثل ايران در سال‌هاي آينده به گروه‌هاي سني بالاتر يعني ميانه هرم تعلق خواهد گرفت و جمعيت زنان ميانسال كه هم‌اكنون 18 ميليون نفر هستند به سرعت افزايش مي‌يابد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4682s, 19q