گيجي، كرختي مزمن و سردردهاي ناگهاني، علايم شايع گازگرفتگي

۱۳۸۹/۰۸/۱۷ - ۱۷:۰۱ - کد خبر: 21030
گيجي، كرختي مزمن و سردردهاي ناگهاني، علايم شايع گازگرفتگي
به گزارش سلامت نیوز دكتر صفيه آشوري مقدم، مسئول آموزش مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: با شروع فصل گرما و استفاده از وسايل گازسوز، هرساله تعداد زيادي از هموطنان جان خود را در اثر مسموميت با منوكسيدكربن از دست مي‌دهند. اين گاز، گازي است بي‌بو و بي‌رنگ و به طور ظاهري قابل مشاهده نيست و در اثر سوخت ناقص مواد سوختي و عموماً در فضاي بسته ايجاد مي‌شود.
وي در پاسخ به اين كه چگونه يك فرد دچار گاز گرفتگي مي‌شود، افزود: در شرايط عادي كه نفس مي‌كشيم اكسيژن توسط گلبول‌هاي قرمز به همه اعضاي بدن مي‌رسد اما منوكسيدكربن مي‌تواند با قدرت بسيار زيادي به گلبول‌هاي قرمز چسبيده و به راحتي جدا نشود، همين امر باعث مي‌شود كه اكسيژن به سلول‌هاي بدن به خصوص قلب و مغز نرسد و به همين ترتيب اثرات مسموميتي خود را نشان دهد.
دكتر آشوري مقدم با اشاره به اين كه علائم گازگرفتگي بستگي به ميزان منوكسيدكربن موجود در فضاي حادثه دارد تأكيد كرد: در ابتدا علائم به صورت خفيف است و به صورت گيجي، كرختي مزمن و در واقع علائمي شبيه يك آنفلوانزا خود را نشان مي‌دهد كه افراد در مواجهه با چنين علائمي، بايد به وجود گاز منوكسيدكربن در فضا شك كنند.
وي تصريح كرد: با توجه به اين كه يكي از مهمترين اعضاي بدن كه به اكسيژن نياز دارد، مغز است، اين علائم به تدريج به صورت سردردهاي ناگهاني شبيه ميگرن بروز مي‌كند و اگر تشديد شود مي‌تواند فرد را دچار دردهاي شديدتر مثل تشنج، ضعف، بي‌حالي شديد و نهايتاً حالت كما كند.
به گفته وي، عوارض قلبي مانند اختلال در عملكرد عضلات قلب و نارسايي كليه و در ساير موارد تغيير در رنگ پوست، از علائم مسموميت با گاز منوكسيد كربن است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37735s, 18q