تفاوت آرتريت با آرتروز چيست؟

۱۳۸۹/۰۸/۱۸ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 21036
تفاوت آرتريت با آرتروز چيست؟
سلامت نیوز: متخصصان روماتولوژي با تاكيد بر اينكه دو عارضه آرتريت و آرتروز با هم فرق دارند، خاطرنشان كردند كه ممكن است در برخي موارد اين دو بيماري با هم اشتباه گرفته شوند در حالي كه نحوه درمان هر كدام وابسته به علائمي است كه بيمار از آن رنج مي‌برد.

به گزارش ايسنا، در اين مقاله كه در سايت تخصصي «اي هاو» منتشر شده، توضيحاتي مطرح شده است تا شما بتوانيد فرق بين اين دو بيماري را از هم تشخيص دهيد تا در امر درمان دچار مشكل نشويد.

آرتريت التهاب مفاصل است. اين عارضه اغلب با درد، تورم، سفتي و حرارت در مفاصل آسيب ديده همراه است. آرتريت ممكن است با تعدادي از ناراحتي‌ها و بيماريهايي مثل آسيب ديدگي، عفونت، اختلالات متابوليكي، يك سيستم ايمني فوق العاده فعال و حتي مشكلات ناشي از وزن اشتباه گرفته شود.

به گفته متخصصان؛ در حال حاضر بيش از 100 نوع آرتريت شناخته شده است كه شايعترين انواع آنها اوستئوآرتريت، آرتريت روماتوئيد و نقرس هستند. در واقع هر نوع التهاب مفصلي شكلي از آرتريت محسوب مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، آرتروز اصطلاح ديگري براي عارضه اوستئوآرتريت است كه يك بيماري غيرالتهابي در مفاصل است و طي آن غضروف مفاصل تخريب مي‌شود. اين بيماري تحليل برنده در نتيجه آسيب ديدگي، افزايش سن و كشيدگي يا پارگي طولاني مدت غضروف در مفاصل بروز مي‌كند و سبب ايجاد درد و سفتي مفاصل مي‌شود.

هر مفصلي ممكن است دچار آرتروز شود اما بروز اين عارضه بيشتر در مفاصل زانوها، ستون مهره‌ها و لگن شايع است. اگر احساس درد مفصلي داشتيد براي تشخيص صحيح حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد. ارزيابي كامل وضعيت مفاصل شما توسط پزشك ضروري است. درمان آرتريت ممكن است شامل استفاده از داروهاي ضد التهابي، ورزش و فيزيوتراپي باشد. در صورت مشورت با پزشك مي‌توانيد ضمن به حداقل رساندن درد خود، روال عادي زندگي‌تان را داشته باشيد. بنابراين ارتريت نتيجه يك التهاب است اما آرتروز در واقع يك مشكل فيزيكي و حاصل آسيب ديدگي عضوي است.

آرتريت در واقع به بيش از 100 نوع مشكل روماتيكي اطلاق مي‌شود كه مفاصل، ماهيچه‌ها، تاندونها و حتي پوست و اعضاي داخلي خاصي را تحت تاثير قرار مي‌دهد. تشخيص آرتريت بر اساس تست‌هاي خون و راديولوژي صورت مي‌گيرد. اين در حالي است كه آرتروز عمدتا ناشي از افزايش سن است و اساسا غضروف‌ها را دچار مي‌سازد. اين آسيب غضروفي سبب بروز درد، كاهش توان حركت و كاهش توان ماهيچه‌اي مي‌شود. اما بايد بدانيد كه فعاليت و ورزش منظم مي‌تواند غضروف‌ها را تغذيه كند.

غضروف در واقع براي جذب مواد غذايي به حركت نياز دارد بنابراين تحرك داشتن به حفظ سلامت غضروف مفاصل كمك مي‌كند. اما در مجموع توصيه مي‌شود كه پيش از هر خود درماني با پزشك متخصص مشورت كنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.30387s, 18q