جراحي آندوسکوپي عملکردي سينوسها، شانس بهبود پس از عمل را افزايش مي دهد

۱۳۸۹/۰۸/۱۸ - ۱۵:۰۶ - کد خبر: 21051
جراحي آندوسکوپي عملکردي سينوسها، شانس بهبود پس از عمل را افزايش مي دهد
به گزارش ايرنا از دبيرخانه دومين کنگره خاورميانه اي راينولوژي و جراحي پلاستيک صورت، دکتر محمدرضا عمراني روز سه شنبه در آستانه برگزاري اين گنگره با اشاره به روش‌هاي نوين درمان سينوزيت‌هاي حاد و مزمن افزود: هنوز روش‌هاي بسيار موفق در درمان سينوزيت‌هاي مزمن شناسايي نشده ،اما جراحي آندوسکوپي عملکردي سينوس‌ها نسبت به روش‌هاي رايج قديمي ارجح‌ است. اين جراحي تاکيد دارد که سينوس‌ها پس از عمل، مجددا قابليت تخليه را به دست آورد.
به گفته وي، در جراحي آندوسکوپي عملکردي سينوس‌ها نيازي به برش لب و يا صورت بيمار نيست و اين عمل جراحي از داخل بيني انجام مي‌شود، اما موقعيت قرار گرفتن سينوس‌ها در صورت طوري است که در مجاورت مغز و دو ديواره کناري چشم‌ها قرار دارد و ‌در نتيجه کار کردن در چنين فضايي به دقت و تمرکز خاص خود نياز دارد.
عمراني با تاکيد بر لزوم آشنايي و آمادگي کامل جراح براي انجام جراحي اندوسکوپي سينوس افزود: همچنين انجام چنين عمل جراحي تمرکز بالاي جراح را مي‌طلبد؛ چرا که هر چند اين جراحي نسبت به روش‌هاي رايج قديمي‌تر از عوارض بسيار کمتري برخوردار است، اما با توجه به جايگاه سينوس‌ها، همين عوارض اندک ممکن است خطرساز باشد.
وي استفاده از تصويربرداري‌هاي پيشرفته مانند سي تي اسکن و ام آر آي را در پيشگيري از بروز عوارض در اعمال جراحي آندوسکوپي سينوس بسيار موثر دانست و ادامه داد: امروزه در اين نوع اعمال جراحي و به ويژه در زمينه تومورهاي بيني مي‌توان با استفاده از سيستم «نويگيشن» بازسازي الکترونيکي انجام داد.
اين سيستم با فراهم کردن تصوير سه بعدي از فضاي داخل بيني، توانايي جراح را در جراحي افزايش مي‌دهد. استفاده از تصويربرداري‌هاي پيشرفته و تجزيه و تحليل آنها در شناسايي عوارض و خطرات جراحي قبل از عمل بسيار موثر است.
عمراني تاکيد کرد: براي انجام اعمال جراحي آندوسکوپي سينوس با توجه به جايگاه سينوس‌ها و قرار گرفتن در مجاورت مغز و چشم‌ها، لازم است متخصصان اين رشته قبل از مبادرت به انجام جراحي در انسان، بارها اين جراحي را بر روي جسد انجام دهند. خوشبختانه طي چند سال اخير دوره‌هاي زيادي در اين زمينه برگزار شده که آشنايي بيشتر جراح با چنين فضايي را سبب مي‌شود.
اين جراح سر و گردن با بيان اين که اکنون جراح‌هاي برجسته دنيا ترجيح مي‌دهند جراحي آندوسکوپي سينوس با بيهوشي عمومي انجام شود، ادامه داد: عوارض بيهوشي در سال‌هاي اخير بسيار کاهش يافته است.
عمراني برخي از جراحان آندوسکوپي بيني و سينوس ايراني را قابل مقايسه با بهترين‌هاي دنيا برشمرد و گفت: ايران از نظر دانش و اراده انجام اعمال جراحي آندوسکوپي بيني و سينوس هم رديف دنياست، هر چند از نظر تجهيزات هنوز مشکلاتي وجود دارد؛ زيرا دستگاه‌هاي لازم براي اين اعمال از قيمت بالايي برخوردارند که اميدواريم با همکاري‌ بيمارستان‌ها، دولت و بخش خصوصي اين مشکلات نيز مرتفع شود.
دومين کنگره راينولوژي و جراحي پلاستيک صورت با حضور صاحبنظران برجسته ايران و دنيا با هدف ارائه جديدترين روشهاي جراحي پلاستيک صورت از 26 تا 28 آبان در هتل المپيک برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33372s, 19q