علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را اشتباه نگیرید

۱۳۸۹/۰۸/۱۸ - ۱۶:۱۱ - کد خبر: 21059
علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را اشتباه نگیرید
به گزارش سلامت نیوز دكتر مسعود مرداني، عضو كميته پيشگيري از آنفلوانزا در گفت و گو با خبرنگار وب‌دا ضمن بيان اين مطلب افزود: بيماري آنفلوانزا، با شروع فصل پاييز و زمستان، بروز مي‌كند و در واقع يك بيماري حاد ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني است كه در بعضي از موارد به دستگاه تنفسي تحتاني مثل ريه، هم انتشار پيدا مي‌كند.
وي ادامه داد: مشخصه اصلي بيماري آنفلوانزا، بروز ناگهاني تب است كه گاهي تا 40 درجه سانتيگراد هم مي‌رسد به شكلي كه فرد مي‌تواند زمان دقيق بروز آن را به ياد آورد.
غير از تب، سردرد، دردهاي استخواني و عضلاني كه به عنوان تن درد از آن ياد مي‌شود از مشخصه‌هاي ديگر بيماري آنفلوانزا محسوب مي‌شود.
دكتر مرداني با اشاره به اين كه افراد علائم بيماري آنفلوانزا را بايد بشناسند و آن را با سرماخوردگي اشتباه نگيرند افزود: بسياري از افراد به دليل آگاهي نداشتن از علائم آنفلوانزا، آن را با سرماخوردگي اشتباه مي‌گيرند و اقدامات نادرستي را براي بهبود خود انجام مي‌دهند كه گاهي براي فرد خطرساز است.
به گفته وي آبريزش بيني، عطسه، سرفه و گلودرد از علائم شايع سرماخوردگي است كه با استراحت كافي، خوردن ميوه، سبزيجات و خوردن آنتي‌بيوتيك با تجويز پزشك بهبود مي‌يابد.
عضو كميته كشوري پيشگيري از آنفلوانزا به بيماران ديابتي، قلبي و ريوي، سرطاني، سالمندان بالاي 50 سال، كودكان، خانم‌هاي باردار و بيماراني كه نقص ايمني دارند توصيه مي‌شود، با شروع فصل سرد سال واكسن آنفلوانزا را دريافت كنند.
به گفته وي آنفلوانزا در افراد مسن اگر پيشگيري نشود، عوارض شديدي را به همراه خواهد داشت كه يكي از اين عوارض، سينه پهلو است كه در برخي از مواقع باعث مرگ آنها مي‌شود.
دكتر مرداني به افرادي كه مبتلا به آنفلوانزا هستند توصيه كرد علاوه بر رعايت اصول بهداشت فردي، شستشوي مكرر دست‌ها با آب و صابون را فراموش نكنند زيرا اين كار باعث قطع زنجيره انتقال عفونت‌هاي ويروسي قسمت فوقاني دستگاه تنفسي كه بيني و حلق شده و از انتقال اين ويروس به ديگر افراد جلوگيري مي‌شود.
وي در پايان خاطرنشان كرد: اين واكسن، يك بار در سال و با تجويز پزشك معالج صورت مي‌گيرد و براي سال بعد اثري ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43437s, 18q