تعداد روانپزشكان و روانشناسان باليني در كشور كافي نيست

۱۳۸۹/۰۸/۱۹ - ۱۸:۰۸ - کد خبر: 21075
تعداد روانپزشكان و روانشناسان باليني در كشور كافي نيست

به گزارشسلامت نیوز به نقل از ایسنا ا، دكترسيد احمد جليلي در نشست خبري دهمين كنگره سالانه انجمن روانپزشكان ايران، با اشاره به تنزل جايگاه اداره سلامت روان در ساختار جديد وزارت بهداشت و تقسيم مسئوليت اين حوزه در دو معاونت بهداشت و درمان، گفت: تجربه نشان داده زماني كه مسائل مربوط به يك موضوع در يكجا متمركز شوند نتايج بهتري خواهند داشت. به محض تقسيم كار ميان نهادهاي مختلف كشمكش آغاز مي‌شود؛ به طوري كه طي چند سال گذشته در مورد اعتياد و تخت‌هاي روانپزشكي كشمكش ميان سازمان بهزيستي و وزارت بهداشت را شاهد بوديم. اين امر عملا به ضرر بهداشت روان كشور و بيماران است. هرچند در زمينه سلامت روان حسن نيت از طرف مسئولان وجود دارد، اما راه درست به اين منظور انتخاب نشده است.

وي درباره شيوع بيماري‌هاي روانپزشكي در كشور، گفت: قرار بود هر پنج سال يكبار تحقيقاتي در اين زمينه انجام شود اما از سال 1380 به بعد اين كار صورت نگرفته و مستندي در سطح كشوري نداريم. اين در حالي است كه لازمه برنامه‌ريزي براي سلامت روان جامعه اطلاع از شيوع بيماري‌هاي رواني است.

جليلي تعداد روانپزشكان كشور را بسيار اندك ارزيابي كرد و گفت:‌ لازم است رشته روانپزشكي تقويت شود. در حال حاضر حدود هزار و 300 روانپزشك در كشور فعالند كه حداقل حدود 10 هزار روانپزشك ديگر بايد در كشور ارايه خدمت دهند.

وي با اشاره به نقش روانشناسان باليني در كمك به سلامت روان جامعه، گفت: ‌روانشناسان در سطوح مختلف به ميزان زيادي در كشور تربيت شده‌اند. اما تعداد روانشناسان باليني كافي نيست. همچنين بايد بررسي به منظور مشخص شدن چگونگي كسب مدرك باليني از سوي برخي روانشناسان صورت گيرد؛ چرا كه اين امر مشكلاتي را به وجود مي‌آورد.

رييس دهمين كنگره سالانه انجمن روانپزشكان ايران گفت: روانشناس باليني نمي‌تواند به صورت مستقيم بيمار بپذيرد. براي اختلالات رواني ابتدا بايد به روانپزشك مراجعه كرد نه روانشناس باليني و غير باليني.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23719s, 18q