بيشترين آمار مبتلايان در میان سرطان‌هاي دستگاه گوارش

۱۳۸۹/۰۸/۲۰ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 21076
بيشترين آمار مبتلايان در میان سرطان‌هاي دستگاه گوارش
به گزارش سلامت نیوز وی افزود: متاسفانه پزشکان بسياري از بيماري‌هاي معده را سوءهاضمه مي‌دانند و به سادگي از کنار آن مي گذرند، حال آن كه دل درد، احساس تهوع و ضعف عمومي و کم خوني از  علايمي هستند که براي تشخيص به موقع سرطان‌هاي دستگاه گوارش بايد پيگيري شوند.
 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ستاد خبري پنجمين کنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران دکتر علي يعقوبي امروز در حاشيه برگزاري كنگره با بيان اينكه آمار دقيقي از شمار مبتلايان به سرطان در كشور وجود ندارد، افزود: برخي از آمارها توسط دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي جمع‌ آوري شده‌اند و نيز بسياري از آمارها به استناد كتاب‌هاي مرجع عنوان مي‌شود.

وي با بيان اينكه 3 سرطان مري،‌ معده و كولون از شايع‌ترين سرطان‌هاي دستگاه گوارش است، گفت: ساير اجزاي دستگاه گوارش از نظر سرطان شيوع كمتري دارند اما در صورت بروز هر علامت حاد و يكباره،  بدون هرگونه پيشينه قبلي در سنين بالاي 50 سال مانند تهوع و درد شكم در افراد كه  بيش از يك هفته  طول بكشد بايد به پزشك مراجعه كرد.  
 

به گفته اين متخصص جراحي عمومي افزود،‌ در سرطان معده علايم به صورت سوء‌ هاضمه، دل‌درد خفيف، احساس ناراحتي بعد از خوردن غذا، ضعف عمومي و خستگي ظاهر مي‌شود.
 

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص علايم سرطان "مري " نيز  اظهار كرد:‌نشانه و علامت سرطان اين بخش از دستگاه گوارش با  گير كردن غذا  حين خوردن است و اين امر حاكي از آن است كه سه چهارم قطر مري را توده سرطاني گرفته و در اين مرحله درمان به صورت قطعي نيست.

رييسکنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايرانبا بيان اينكه سرطان سيستم عصبي و لنفاوي در كشور شيوع كمتري نسبت به ساير سرطان‌ها دارد،‌ گفت:‌ در بالغين و در زنان سرطان سينه  و در مردان سرطان پروستات شيوع  بيشتري دارند.
 

دكتر يعقوبي  با اشاره به شيوع سرطان در برخي از مناطق كشور در ادامه بر لزوم  برنامه‌ريزي‌ دقيق براي تشخيص سرطان تاكيد كرد و افزود: غفلت، ناآگاهي و ترس مردم از بيماري از علل  تشخيص ديرهنگام سرطان است.
اين متخصص جراحي عمومي با بيان اينكه در صورت ابتلاي دو نفر از اعضاي  درجه يك خانواده به سرطان شخص سوم بايد نسبت به پيگيري‌هاي درماني حساسيت بيشتري داشته باشد، گفت: تغذيه در ايجاد سرطان معده و مري  اهميت خاصي دارد و مصرف بيش از حد غذاهاي كنسرو شده مشكل‌ساز است.

يعقوبي يادآور شد: در درمان سرطان در كشور  مشكلي وجود ندارد و هم‌چنان شيمي درماني، راديوتراپي و درمان‌هاي جراحي توسط متخصصان كشور در داخل انجام مي‌شود.

پنجمين كنگره سراسري انجمن علمي جراحان عمومي ايران امروز با حضور يك‌هزار نفر از جراحان عمومي و فوق تخصص و حضور يك‌صد نفر از اساتيد برجسته علوم پزشكي با هدف بحث و تبادل نظر و ارايه آخرين دست‌آوردهاي علمي در خصوص درمان و عوارض سرطان‌ها در ايران از جمله سرطان‌هاي دستگاه گوارش، كولون،‌ ركتوم، سينه و ديگر سرطان‌ها در هتل المپيك آغاز به كار كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.75646s, 18q