صنايع دستي در آذربايجان‌شرقي قابليت‌ جذب گردشگر را از سرتاسر جهان دارد

تار و پودهای جذاب آذربایجان

۱۳۹۶/۰۱/۳۱ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 210916
تار و پودهای جذاب آذربایجان

سلامت نیوز: تبريز در ارائه خدمات صنايع دستي شهرت جهاني دارد؛ شهري که برگزيده‌شدن به‌عنوان پايتخت گردشگري کشورهاي اسلامي در سال 2018 شهرت جهاني آن را بيش‌ازپيش افزايش خواهد داد. شهريور سال 94 بود که شوراي جهاني صنايع دستي، پس از بررسي‌هاي تخصصي و حضور کارشناسان بين‌المللي در ايران، شهرهاي تبريز و اصفهان را به‌عنوان شهرهاي جهاني صنايع دستي و فرش به ثبت جهاني رساند.

به پزارش سلامت نیوز، وقایع اتفاقیه نوشت: در سال ۲۰۱۵ ميلادي تنها ۶ شهر کانديداي ثبت جهاني بودند که اصفهان و تبريز به‌واسطه ويژگي‌ها و شرايط خاصي که در زمينه صنايع‌دستي و بافت فرش داشتند، براي نخستين‌بار به‌طور همزمان به ثبت جهاني رسيدند. صنايع دستي تبريز در سال‌هاي اخير علاوه بر اينکه تأثيرات مثبت فراواني در توليد داخلي داشته، توانسته است گردشگري را نيز در اين منطقه به‌طور قابل‌توجهي افزايش دهد. سفالگري، سوزن‌دوزي، قالي‌بافي، قلمزني روي مس، کفش‌دوزي، کنده‌‌کاري، گلدوزي، گليم‌بافي، معرق‌کاري، منبت‌کاري، نقاشي روي سراميک، نقره‌کاري و نگارگري مهم‌ترين صنايع دستي تبريز به‌شمار مي‌روند که در اين بين چرم و فرش تبريز از شهرت جهاني برخوردارند. بر‌اساس اعلام آخرين آمار از سوي مسئولان استاني، بازديد از مراکز گردشگري آذربايجان‌شرقي امسال ۶۰ درصد افزايش داشته که نيمي از آنها گردشگران جاذبه‌هاي صنايع دستي در اين استان بوده‌اند.


تبريز، شهر جهاني بافت فرش


اين عنواني است که از طرف شوراي جهاني صنايع دستي به تبريز داده شده و همين صفت به خودي خودي تواناست تا قالي و فرش اصيل تبريز را توصيف کند. به اينکه سابقه فرش تبريز به قبل از دوران صفويه برمي‌گردد، کاري نداريم ولي ويژگي‌هايي که فرش تبريز داراست قطعا دليل محکم‌تري بر برند‌بودن اين نوع فرش و اين نوع‌ فرشبافي در جهان به حساب مي‌آيد. رنگ و ظرافتي که در فرش تبريز به کار برده مي‌شود و همچنين گره‌هاي ريزي که بر پيکره آن قوت مي‌بخشند، شهرتي جهاني دارند. اينکه شايد بافت يک فرش تبريزي چيزي حدود يک‌سال طول بکشد، نشان از دقت فرشبافان اين خطه دارد. همچنين قلب بازار تاريخي تبريز، تيمچه مظفريه است که در آن فرش‌هاي اصيل تبريزي به فروش مي‌روند و باز اين نشان از توجه مردمان گذشته اين خطه به فرش دارد.
فرش تبريز را علاوه بر گره‌هاي ريزش مي‌شود از طرح، رنگ و نقوش به‌ويژه آن شناخت. قطعا جهاني‌شدن فرش تبريز به رونق اين صنعت و محکم‌تر‌شدن تار و پود گردشگري و معرفي اين شهر تأثيرات بسزايي خواهد داشت.
هم‌اکنون نمونه‌هاي کپي‌برداري‌شده و جعلي فرش تبريز توسط چين توليد و به بازارهاي جهاني عرضه مي‌شود که جلوگيري از اين امر مستلزم صادرات بيش‌ازپيش و معرفي فرش اصيل تبريز به بازارهاي جهاني است. ‌


تابلوفرش‌هايي که تار و پود زندگي را بر ديوار خانه قاب مي‌کنند


وقتي تبريزي‌ها تار و پود زندگي‌شان را گره مي‌زنند، گاه نيز بدشان نمي‌آيد اين زندگي را که از هنر دستشان به وجود آمده، به ديوار خانه‌هايشان قاب کنند؛ تابلوفرش تبريز و مخصوصا سردرود.
تابلوفرش‌هاي تبريزي از چنان ظرافتي برخوردار هستند که شايد با يک ‌نگاه آنها را با تابلو‌نقاشي اشتباه گرفت. تابلو‌فرش‌هاي آذربايجان‌شرقي شهرت جهاني دارند و درواقع اهميت و ارزش والاي بافت تبريز در اين نوع از تابلوفرش‌ها بهتر ديده مي‌شود.
اين تابلوفرش‌ها در طرح‌ها و اندازه‌هاي مختلف و در سبک‌هاي گوناگون بافته مي‌شوند و در داخل ايران از فروش خوبي برخوردارند. ‌
اگرچه فرش تبريز گرانقيمت است و هر کسي از پس خريد آن برنمي‌آيد ولي کمتر خانه‌اي را در تبريز مي‌توانيد پيدا کنيد که تابلوفرشي روي ديوارش نداشته باشد.
رضا خليلي، رئيس سازمان توسعه گردشگري شهرداري تبريز، به مهر مي‌گويد: وقتي کسي مي‌رود در يک نمايشگاه خارجي فرش تبريز را ارائه مي‌کند، درواقع او خود تبريز را آنجا برده است و تبليغ مي‌کند.
قطعا ما بايد از تاجراني که محصولات تبريز را در جاهاي مختلف جهان ارائه مي‌کنند، حمايت کنيم تا نه‌تنها دلسرد نشوند بلکه براي هم‌صنفان خود نيز به‌عنوان الگو شناخته شوند.
خليلي خاطرنشان مي‌کند: براي رسيدن به اهداف بلندمدت توسعه گردشگري بايد هزينه و زمان صرف کرده و جدي کار کنيم. مثلا چه اشکالي دارد در رستوران‌هاي خود تبريز علاوه بر سفارش مشتري، يک غذاي محلي هم به‌عنوان اشانتيون عرضه شود؟ اين هم مي‌تواند غذاهاي تبريز را معرفي کند و هم باعث خوشنام شناخته‌شدن رستوران‌هاي تبريز باشد.


رئيس سازمان توسعه گردشگري شهرداري تبريز با لحني انتقادي ادامه مي‌دهد: ما چرا نبايد فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي در سراسر ايران يا سراسر جهان داشته باشيم که محصولات تبريز و برندهاي آن اعم از شيريني و شکلات را به فروش برسانند، درحالي‌که بيشتر شهرهاي ايران اين کار را انجام مي‌دهند. او برندهاي تبريز را يکي از عوامل توسعه گردشگري شهر مي‌داند و خاطرنشان مي‌کند: اگر ما بتوانيم در زمان مناسب برندهاي شهر خود را بشناسيم، روي آنها کار کرده و به‌صورت جهاني عرضه کنيم، قطعا موفق خواهيم شد تبريز را بيش‌ازپيش در عرصه‌هاي جهاني معرفي کنيم.
جاي کيف و کفش چرم تبريز در چمدان مسافران محفوظ است
تبريز شهر اولين‌هاست و هيچ عجيب نيست که مي‌خوانيم اولين کارخانه چرم‌سازي در ايران نيز در سال ۱۳۰۸ در تبريز بنا شده است. کيف و کفش تبريز به‌وسيله اينکه از چرم اصل و خالص و به‌دست استادان اين عرصه که شايد هر کدام بيش از نيم‌قرن فعاليت داشته‌اند، ساخته مي‌شود از زمان‌هاي دور به شهرت و محبوبيت رسيده است.
آجيل تبريز شهرت فراواني در تمام ايران و دنيا دارد و به‌عنوان گونه مرغوب آجيل در فروشگاه‌ها به فروش مي‌رسد. شايد رمز مزه متفاوت و جنس مرغوب آجيل تبريز را بتوان نحوه تهيه آن دانست.
آجيل تبريز در کنار ريس، نوقا، باقلوا و ساير خوردني‌هاي انحصاري اين شهر، سبد سوغاتي آن را فراهم مي‌کنند. آجيل تبريز نيز مثل اقلام ديگري که نام برده شد به شهرهاي مختلف ايران و کشورهاي متعدد خارجي صادر مي‌شود. ‌
محصولي که ديگر بين برند‌بودن يا نبودن آن هيچ شبهه‌اي وجود ندارد، پنير تبريز است؛ البته اين پنير به‌صورت اصيل در روستاي ليقوان که نزديکي تبريز است، به شکلي متفاوت از ساير پنيرها توليد مي‌شود. اين پنير شبه‌نرم بين سه تا ۱۲ ماه در آب‌نمک نگهداري مي‌شود تا برسد.
پنير ليقوان طعمي ترد و شور دارد و داراي سوراخ‌هايي به‌خصوص است و از شير تازه گوسفند تهيه مي‌شود. اين پنير که به‌عنوان پنير سفيد در سراسر جهان شناخته مي‌شود، طرفدار بسيار زيادي دارد و عمدتا به‌خاطر اينکه بويي شبيه ساير پنيرهاي طبيعي ندارد، در بين اقشار مختلف مردم در شهرهاي مختلف ايران محبوب است و صبحانه‌ همراه با نان صرف مي‌شود.


قرابيه، اين شيريني مجلسي...


شيشليک، دلمه، کوفته، قويماق، شيله عدسي و بسياري از غذاهايي که روزانه مي‌خوريد و از اسمشان نيز پيداست، ريشه تبريزي دارند. غذاهاي تبريز را نه مي‌توان توصيف کرد و نه دوست داريم توصيف کنيم و فقط طعم و ترکيب بي‌نظير آنها را با چشيدنشان مي‌شود حس کرد.
غذاهاي تبريز هرچند شناخته‌شده‌اند و در جاي‌جاي جهان طرفدار دارند ولي اينکه حتي در رستوران‌هاي تبريز نيز توجه عمده‌اي به آنها نمي‌شود، جاي تأسف دارد. مثلا شما کمتر رستوراني در تبريز پيدا مي‌کنيد که عطر و بوي غذاهاي تبريز را بدهند.
تبريز و استان آذربايجان‌شرقي با دارا‌بودن ۹۰۰ واحد مدرن توليد صنايع غذايي و شيريني و شکلات، ۵۰ درصد شيريني و شکلات ايران در اين استان توليد و علاوه بر عرضه عمده و خرده در بازارهاي مصرف کشور به ۳۰ کشور جهان نيز صادر مي‌شود.
اکثر گردشگران داخلي و خارجي در سفر به تبريز با انواع فروشگاه عرضه محصولات شيريني و شکلات روبه‌رو مي‌شوند که تنوع بالاي محصول و کيفيت را به‌همراه دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06599s, 19q