مصرف ماهي كيلكا براي استخوان سازي مفيد است

۱۳۸۹/۰۸/۲۲ - ۱۱:۱۱ - کد خبر: 21102
مصرف ماهي كيلكا براي استخوان سازي مفيد است
سلامت نیوز: يك متخصص تغذيه گفت: كلسيم بيشتر در ماهي‌هاي كيلكا وجود دارد كه موجب تعادل اسيد و باز و انعقاد خون، استخوان‌سازي مي‌شود.

مرتضي صفوي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: در 100گرم ماهي 0،7 تا 2 گرم مواد معدني وجود دارد كه غلظت آن در ماهي‌هاي چربي و بدون چربي تفاوتي ندارد.

وي گفت: ماهي سرشار از يد، فسفر، آهن، سلنيم، منيزيم، كلر، فلور، گوگرد و پتاسيم است. كلسيم بيشتر در ماهي‌هاي كيلكا وجود دارد كه موجب تعادل اسيد و باز و انعقاد خون، استخوان‌سازي مي‌شود.

اين متخصص تغذيه افزود: تفاوت مهم ماهي با گوشت قرمز در مقدار يد است. اين ماده در گوشت ماهي بيشتر وجود دارد كه تركيب اصلي هورمون تيروئيد مي‌توان نام برد.

صفوي گفت: وجود يد از بيماري گواتر جلوگيري مي‌كند. كساني كه در كنار درياها و اقيانوس‌ها زندگي مي‌كنند به دليل مصرف بيشتر ماهي اين بيماري به ندرت در آنها ديده مي‌شود در گذشته بيش از 90 درصد از مردم ايران بيماري گواتر داشتند ولي به دليل استفاده از مواد غني از يد به 8 درصد رسيده است.

وي اضافه كرد: آهن در ماهي به مقدار زياد وجود دارد. كمبود آهن موجب كاهش يادگيري در كودكان مي‌شود. كمبود آهن در بزرگسالان موجب بي‌اشتهايي و سستي مي‌شود و انجام كارهاي فيزيكي را از آنها سلب مي‌كند. زنان حدود يك و نيم برابر بيشتر از مردان به آهن نياز دارند. آهن موجود در گوشت سفيد قابل جذب‌تر از گوشت قرمز است.

اين متخصص تغذيه گفت: فسفر يكي از مواد معدني است كه در تعامل با كلسيم موجب استخوان سازي و رشد در بدن مي‌شود. براي جذب چربي و كربوهيدرات فسفر مي‌تواند مفيد باشد. شير، پنير، گوشت‌ها، ماهي و آجيل از مواد غني از فسفر است. سولفور (گوگرد) در متيونين و سيستئين وجود دارد كه براي خروج مواد سمي از بدن نگهداري پوست، مو و ناخن و شفافيت پوست مفيد است و كمبود آن موجب آسيب‌ديدگي مو و ناخن مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89776s, 18q