وضع بهداشت دندان در كشور رو به نزول است

۱۳۸۹/۰۸/۲۲ - ۱۳:۲۱ - کد خبر: 21114
وضع بهداشت دندان در كشور رو به نزول است
سلامت نیوز: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: با وجود تمام پيشرفت‌هاي چشمگير در حوزه دندانپزشكي متأسفانه با يك روند نزولي بهداشت دندان در كشور مواجه هستيم و بايد هر چه سريعتر طرح جامع پيشگيري از پوسيدگي دندان توسط وزارت بهداشت تدوين و اجرا شود.

ايوب پهلوان در گفت‌وگو با  فارس با اشاره به اينكه در طول چند سال اخير دانشكده‌هاي دندانپزشكي و همچنين سمينار و كنگره‌هاي دندانپزشكي رشد شاياني داشته‌اند ولي متأسفانه پوسيدگي‌هاي دنداني در كشور افزايش يافته است، اظهار داشت: با وجود تمام پيشرفت‌هاي چشمگير در حوزه دندانپزشكي متأسفانه با يك روند نزولي بهداشت دندان در كشور مواجه هستيم.

اين متخصص دندانپزشكي ترميمي از دانشگاه ميشيگان آمريكا افزود: روند نزولي بهداشت دندان در كشور نشانگر اين امر است كه اطلاعات بهداشتي و آموزش‌هاي پيشگيري از پوسيدگي دندان به طور كنترل شده و صحيح به آحاد جامعه منتقل نمي‌شود.

پهلوان به موفقيت برنامه بهداشت و سلامت دندان كشورهاي اروپايي شمالي اشاره كرد و گفت: وزارت بهداشت بايد در اين راستا برنامه جامع و طولاني مدتي را با مشاركت تنگاتنگ «پزشك و افراد» براي پيشگيري از پوسيدگي‌هاي بي‌رويه‌ دندان در كشور تدوين و اجرا كند تا هم پزشك و هم افراد متعهد به انجام كامل اين طرح شوند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه جامعه پزشكان چگونه مي‌توانند افراد جامعه را در پيشگيري و بهداشت دندان ياري كنند، افزود: همان طور كه افراد بايد در پيشگيري از پوسيدگي‌هاي دندان مسائل بهداشتي و سلامت دندان را رعايت كنند، متعاقباً پزشكان دندانپزشك نيز بايد در اين راستا يك روند هماهنگ را با افراد جامعه براي پاسخگويي و اطلاع رساني در پيشگيري از پوسيدگي‌هاي دندان انجام دهند.

پهلوان خاطرنشان كرد: در حال حاضر روند پوسيدگي‌هاي دندان در ايران بسيار بيشتر از حد معمول نسبت به آمارهاي متداول در دنيا است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.27664s, 18q