تزريق خون اشتباه شايع‌ترين علت مرگ وميرافراد است

۱۳۸۹/۰۸/۲۲ - ۱۵:۵۸ - کد خبر: 21124
تزريق خون اشتباه شايع‌ترين علت مرگ وميرافراد است
سلامت نیوز: رئيس سازمان انتقال خون کشور با تاکيد بر سلامت خون تهيه شده اظهار داشت: تزريق خون اشتباه شايع‌ترين علت مرگ و مير افراد است که اين مهم به اين دليل است كه خون تزريق شده با شماره تخت و مچ بند بيماران همخواني ندارد لذا براي حل اين مشکل برنامه‌هايي در دستور کار اين سازمان قرار دارد.

به گزارش ايسنا  دکتر حسن ابوالقاسمي ضمن بيان اين مطلب در کنگره کشوري هماتولوژي و مراقبت‌هاي پرستاري با اشاره به اقدامات قابل توجه و چشمگير در رشته هماتولوژي در طي 30 سال گذشته در کشور عنوان كرد: خوشبختانه امروزه در اکثر استانها متخصصان و فوق تخصصين هماتولوژي و انکولوژي در کشور حضوري فعال دارند.

وي ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر هيچ گونه مشکلي حتي در دورافتاده ترين روستاهاي کشور جهت بيماران تالاسمي نداريم و هم اکنون بيش از 30 بيماران تالاسمي در کشور به سن بالاي 20 سال رسيده‌اند و اميد به زندگي در بيماران هموفيلي افزايش يافته است.

دکترابوالقاسمي خاطرنشان كرد: امروز سرمايه گذاري روي بيماران خاص در دنيا بي‌نظير است به طوري که يک سوم سرمايه گذاري دارويي کشور روي داروهاي بيماران خاص است.

رئيس سازمان انتقال خون کشور با تاکيد بر بحث عدالت در سلامت خاطرنشان كرد: امروز در کشور در بخش هماتولوژي اقدامات خوبي صورت گرفته است به عبارت ديگر کشور ما تنها کشوري است که فرآورده‌هاي خوني کاملا رايگان را در بخش‌هاي مرتبط ارائه مي‌كند که بايستي در حين مصرف دقت لازم انجام شود.

وي با بيان اينکه در استانهاي کشور واحدهاي جديد فرآوري خون راه اندازي خواهد شد، گفت: خوشبختانه خون فيلتر شده در اغلب استانها موجود است.

دکتر ابوالقاسمي با اشاره به وضعيت اهداي خون در دنيا بيان داشت: سالانه 500 هزار مادر در حين زايمان به دليل نرسيدن خون لازم، جان خود را از دست مي‌دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21327s, 18q