مراقب تداخل خطرناك گريپ فروت و مركبات با داروها باشيد

۱۳۸۹/۰۸/۲۳ - ۱۲:۴۲ - کد خبر: 21133
مراقب تداخل خطرناك گريپ فروت و مركبات با داروها باشيد
سلامت نیوز: متخصصان تغذيه هشدار دادند: آب گريپ فروت و ساير محصولات و فرآورده‌هاي اين ميوه و همچنين برخي از مركبات خاص ممكن است با بعضي از انواع داروهاي تجويزي كه روزانه مصرف مي‌كنيد، تداخل ايجاد كرده و گاهي اوقات پيامدهاي خطرناكي داشته باشند.

به گزارش ايسنا، متخصصان تاكيد كردند كه اين تداخلات را بي‌اهميت و ناچيز نپنداريد، چون در برخي از موارد ممكن است سبب بروز مشكلات بهداشتي خطرناك شوند. به همين دليل متخصصان توصيه مي‌كنند در صورتي كه از داروهاي تجويزي استفاده مي‌كنند، پيش از مصرف گريپ فروت و يا مركبات ديگر حتما بايد با پزشك خود مشورت كنيد. شايد حتي مجبور باشيد كه گريپ فروت را از رژيم غذايي خود حذف كنيد.

به گزارش سايت تخصصي مركز پزشكي هايو كلينيك، نكته مهم ديگري كه بايد به خاطر داشته باشيد، اين است كه حتي اگر زمان مصرف دارو و گريپ فروت متفاوت باشد، باز هم نمي‌تواند از اين تداخل جلوگيري كند.

اين متخصصان تصريح كردند: گريپ فروت و برخي از مركبات حاوي مواد شيميايي خاصي هستند كه با آنزيم‌هاي تجزيه كننده داروهاي خاص در دستگاه گوارش بدن مداخله مي‌كنند. در نتيجه دوز بيشتري از دارو در بدن باقي مي‌ماند و اين امر عوارض جانبي و پيامدهاي نامطلوبي مي‌تواند براي بدن داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12702s, 19q