افزايش ضعف استخوان‌ها در افراد آلوده به ويروس ايدز

۱۳۸۹/۰۸/۲۳ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 21135
افزايش ضعف استخوان‌ها در افراد آلوده به ويروس ايدز
سلامت نیوز: پزشكان هشدار دادند: احتمال بروز بيماري استخواني و تحليل بافت‌ استخواني در افرادي كه آلوده به ويروس ايدز هستند، شايع‌تر و بيشتر است.

به گزارش ايسنا، اين پزشكان با بررسي روي گروهي از بيماران آلوده به اچ آي وي متوجه شدند كه از هر 10 بيمار، هشت نفر به پوكي استخوان مبتلا هستند.

پوكي استخوان يك عارضه استخواني است كه در نتيجه آن احتمال شكستگي‌هاي استخواني تشديد مي‌شود و علت آن كاهش غيرطبيعي تراكم استخواني در اين بافت است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، دكتر آنا بونجوچ از موسسه تخصصي SIDA در اسپانيا در اين باره خاطرنشان كرد: هنوز معلوم نيست كه چرا افراد آلوده به اچ آي وي بيشتر كاهش تراكم استخواني و تضعيف اين بافت را تجربه مي‌كنند.

وي تصريح كرد: هر چند اين احتمال وجود دارد كه تضعيف استخوان‌ها ناشي از مصرف برخي داروهاي ايدز باشد، اما به هيچ وجه نبايد به اين خاطر مصرف داروها را متوقف كرد. البته فاكتورهاي ديگري مثل سن هم در اين زمينه نقش دارند.

اين پزشكان تا دستيابي به نتايج قطعي‌تر و راهكارهاي موثر تاكيد دارند افراد آلوده به ويروس ايدز با اقداماتي مثل ترك سيگار و الكل، تحرك بدني و مصرف كلسيم كافي مي‌توانند اين ويروس را تحت كنترل داشته و تضعيف استخوانها را به تعويق بياندازند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19759s, 18q